Yönetmen Luc Besson’a Yeni Bir Taciz Suçlaması

  
   Torik Yazarı                        

‘Leon’, ‘The Fifth Element’ ve ‘Nikita’ gibi önemli filmlerin yönetmeni Luc Besson geçtiğimiz yıl bir taciz suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı. Fransız yönetmenin hakkındaki bu suçlamada takipsizlik kararı çıktı. Ama aynı hafta, Besson hakkında yeni bir suç duyurusu yapıldı. #MeToo

Besson’un 1997’de çektiği The Fifth Element’te Milla Jovovich başrolde yer almıştı

Besson’u tacizle suçlayan, yönetmenin 2017 tarihli filmi ‘Valerian and the City of a Thousand Planets’ filminde rol alan Sand Van Roy isminde bir aktris. Genç kadın Besson’un yapımcısı olduğu 2018 tarihli ‘Taxi 5’ filminde de ufak bir rolde yer almış.

Besson-Van Roy ilişkisi burada da bitmiyor. Yönetmenin bu yıl sinemalara gelecek yeni filmi ‘Anna’da da Sand Van Roy’un ismine rastlıyoruz. Genç kadın aynı zamanda senaryo da yazıyor. Beş yıldır üzerinde çalıştığı Olga isminde bir projesi var. ‘Valerian’ genç aktrisin ilk sinema filmiydi. Van Roy çekimler sırasında Besson’un onunla flört ettiğini ama neredeyse setteki tüm kadınlarla flört ettiği için ses çıkarmadığını söylüyor. Geçtiğimiz yıl Variety dergisine konuşan Van Roy verdiği röportajda başına gelenleri açıkça anlatıyor: “Yazdığım Olga senaryosuyla ilgilendi. Bu sayede sıkça görüştük. Buluşmalarımızda hep diğer kızlardan bahsederdi. Onunla ilişkiye girmezseniz kara listeye alınacağınız imajını verdi. Bu durumda sizin de gardınız düşüyor. Uyuşturucu kullanmaz, sadece çay içer, hep eşinden ve çocuklarından bahseder, sıradan şeyler giyer, normal bir insan imajı verir… Ama eğer onunla birlikte olmak istemezseniz sizi kötü hissettirir. Sanki bu kararınızın tek sebebi onun Brad Pitt kadar yakışıklı olmamasıymış gibi davranır.”. Bunlar genç aktrisin Variety’ye söyledikleri. Van Roy 17 Mayıs 2018’de Luc Besson’un ona Bristol Hotel’deki odasında tecavüz ettiğini öne sürüyor. Genç kadın sırtına aldığı sert bir darbe sonrasında kendinden geçmiş. Van Roy’un elinde hastane raporları da var. Suçlamalarla ilgili Besson’un avukatı “fanteziden ibaret” demekle yetiniyor. Variety’nin röportaj taleplerini Besson da avukatı da geri çevirmiş.

Genç kadın suç duyurusunu Mayıs 2018’de yapmıştı. Davayı sonuca bağlayan savcı yeterli delil olmadığına hükmetti ve dava düştü. Daha bu haber tazeyken, Besson hakkında yeni bir suç duyurusu savcılığa ulaştı. Bu ikinci suçlama hakkında şu an için bildiklerimiz oldukça sınırlı. Suçlamada bulunan kadının 40’lı yaşlarda olduğu ve Amerika’da yaşadığı ilk sızan bilgilerden. Suçlamayı yapan kadın olayın 2002 yılında gerçekleştiğini ileri sürmüş. Bunu da biliyoruz. 2002 deyince Besson’un en başarılı olduğu yıllar akla geliyor. Nikita yeni vizyona çıkmış, Jason Statham’lı ilk Transporter-Taşıyıcı’nın çekimleri bitmiş, gün sayıyor. Bir de Taksi serisinin üçüncüsü çekilmiş sırasını bekliyor. Bu filmlerde rol almış oyunculardan, sette görev almış ekipten ya da rol için görüşmeye çağrılmış aktris adayları listelerinden yola çıkarak bu yeni suçlamayı kimin yaptığı hakkında tahminler yapılabilir tabii. Biz bu zahmete girmiyor ve nasıl olsa hanımefendinin ismi kısa sürede gündeme düşer diyoruz.

Luc Besson hakkında biraz daha bilgi verelim isterseniz. ‘Leon’ filmine çalışırken Maiween Besco isminde bir oyuncuyla çıkmaya başladı Besson. Bunda bir tuhaflık yok ki diyeceksiniz ama iş öyle değil! Bu ilişki yaşandığı sırada Besson 32 yaşındaydı, Maiween ise 15. Evet, yazıyla on beş. Olay bu kadarla da kalmıyor. Maiween bir yıldan az bir süre sonra doğum yaptı. Besson’dan bir kız çocuk dünyaya getirdi. İsmini Shanna koydular. Fransa dışında birçok ülkede 16 yaşında bir ‘çocuğun’ çocuk doğurması suç sayılır. Ancak Fransa’da reşit olmak için 18 yaş istenmesine rağmen, cinsel ilişki yaşı 15 olarak kabul ediliyor. Yani Besson-Besco ilişkisi Fransız yasalarına göre tamamen yasal! Bu arada Maiween’in ‘Leon’ filminde ufak da olsa bir rol kaptığını belirtmemize gerek var mı? Çift 93’te evlendi 4 yıl sonra boşandı. Neden derseniz Besson yeni gözdesi Milla Jovovich’le ilişkiye girmişti de ondan. The Fifth Element filminin başrol oyuncusu Milla ile hemen evleniverdiler ki bu filmde Maiween de rol alıyordu. Setteki ortamı düşünemiyoruz! Besson evlenmeyi seviyordu. Hatta bu onun 3. evliliğiydi. Daha ünlü olmadan 5 yıl evli kaldığı ve ilk çocuğunun annesi, güzel olduğu kadar yetenekli de bir aktris olan, Anne Parillaud’yla da 5 yıl evli kaldı. O evlilik de Maiween yüzünden bitmişti. Besson’un ilk 3 eşini saydık. 1959 doğumlu yönetmen 15 yıldır yine evli. Film yapımcısı Virginie Besson-Silla ile ‘düzgün’ bir evlilikleri ve 3 tane de kız çocukları var, Talia, Satine ve Mao. Ama bu görünüşte ‘düzgün’ evlilik onun çapkınlık peşinde koşmasına engellemiyor belli ki! Luc Besson’un hayatını yazarken biz yorulduk. Takipteyiz!

BENZER HABER

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI