Yoksulların Meyvesi, Bread Fruit

  
   Torik Yazarı                        

Artocarpus heterophyllus, söylemesi kolay değil. Hindistan kökenli bir meyve. Güney Doğu Asya’da birçok ülkede biliniyor, tüketiliyor. Dev bir meyve bu Artocarpus. Boyu 40 santime ağırlığıysa 40 kiloyu bulabiliyor. Tabi bu boyutlar istisna. Siz gözünüzün önüne ağaca asılı büyükçe bir kavunu getirin! Bu boyutlarıyla dünyadaki en büyük egzotik meyve. Bir tanesi 4 kişilik bir aileyi bir öğünde doyurabiliyor. O yüzden de yoksulların meyvesi adını hak ediyor.

Rengi parlak sarı. Tadı ananasa benziyormuş, yiyenlerin yalancısıyız. Patatese benzetenler de var. Ama asıl önemlisi pişirildiğinde tadının kırmızı eti andırması.

Bu pek bilinmeyen meyve hakkında niye böyle bir giriş yaptık? Nedeni basit. Dünyadaki açlık sorununa bu muhteşem meyve çözüm olabilirmiş. Çünkü bu Artocarpus tam bir besin deposu. Öncelikle protein deposu. Kalsiyum, demir ve C vitamini yönünden de inanılmaz zengin. Ayrıca meyvenin göbeğindeki çekirdekleri de çok besleyici.

Bu kadarla da bitmiyor. Bu meyvenin yaprakları besi hayvanlar için önemli bir besin kaynağı. Ağacı da çok kaliteli. Çam ağaçlarını hatırlatan bir reçinesi var ki Uzak Doğu’da yapıştırıcı olarak kullanılıyor.

Ağaç başına bir senede ortalama 150 meyve almak olası. Her bir meyvenin ağırlığını düşündüğünüzde bu önemli bir rakam.

Bu meyve Güney Doğu Asya’yla sınırlı kalmamış. Çok yaygın olmasa da Kuzey Afrika’ya ve hatta Portekizliler sayesinde Amerika kıtasına kadar ulaşmış. Günümüzde Haiti, Brezilya, Reunion adası gibi bazı yerlerde de yetişiyor.

Nasıl bir şeymiş bu dedirtecek bir özelliği daha var bu egzotik meyvenin. Kansere karşı ilaç araştırmalarında üzerinde çok duruluyor. Şimdiden lösemi hastalığının tedavisinde kullanılıyor bile. Meyvenin kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği gözlemleniyor.

C vitamini deposu olduğunu söylemiştik. Ama içindeki vitaminler sadece C vitaminiyle sınırlı değil. Sayalım isterseniz, A, B1, B2, B3, B9, unutmadan bir de fosfor.

O kadar saydık ama bu meyveyi bulmak o kadar kolay değil. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde Asya kökenli insanların açtıkları manavlarda bulunabiliyor.

Son bir bilgi olarak bu meyvenin Türkçe karşılığını verelim isterseniz. Ekmek ağacı meyvesi. İngilizcede de Bread fruit.

Manavınıza sorun bakalım ekmek ağacı meyvesinden haberi var mıymış?

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI