Yeni Bir Bilimsel Çalışma Bitkilerin de Acı Çektiğini Gösteriyor

  
   Torik Yazarı                        

Science dergisinin geçen ayki sayısında yer alan bir haber bitkilerin de sinir sistemine benzer bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği araştırma zarar gördüğü an bitkilerin de acıya benzer bir şey yaşadıklarını bir video eşliğinde örnekliyor.

Bitkilerini bizimkine benzer bir sinir sistemleri tabii ki yok. Ama bu araştırma onların da bir saldırı, bir tehlike karşısında onların da kendi ‘mücadele’ yöntemleri olduğunu gösteriyor. Üniversitenin youtube kanalında yayınlanan bu kısa videoda bir bitkiyi yiyen kırkayak ve bu saldırıya karşı bitkinin gösterdiği reaksiyon gösteriliyor.

Biliminsanları bitkilerin bu hareketi hakkında bir süredir fikir sahibiydiler. Ancak görüntülü olarak ilk defa böyle bir davranış kayıt edilmiş oluyor. Çekimde kullanılan sıradan bir bitki değil, genetiğiyle oynanmış bir bitki. Biliminsanları bu bitkinin genetiğini, kalsiyumun etrafında bir protein tabakası yaratacak şekilde değiştirmişler. Bu sayede zarar gören bitkide kalsiyumun hareketini gözlemleyebilmişler. Bitki tehlike sinyalini tüm bedenine yolladığı an yapraklar da bu saldırıya karşı koyabilmek için koruma hormonlarını salgılıyor. “Bir yaprağa zarar verdiğinizde bir elektrik akımı yayıldığını zaten biliyorduk, diyor araştırmayı yapan Wisconsin-Madison Üniversitesi profesörlerinden Simon Gilroy ve şöyle devam ediyor, ama bu sistemin arkasında ne olduğunu bilmiyorduk”. Bitkiler, hayvanlar gibi acıyı aynı anlamda hissetmiyorlar tabii ki ancak bu yeni araştırma tehlike karşısında benzer şekilde reaksiyon verdiklerini kanıtlıyor.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI