Yalnızca Gürcü Ailelere Has 5 Özellik

  
   Torik Yazarı                        

1Eğer Gürcü bir ailenin üyesiyseniz; çekirdek aile kavramına çok çok uzak, geniş aile kavramına biraz mesafeli bir hayat sürüyorsunuz demektir.

Bir Gürcü kişine göre çekirdek aile anne, baba, çocuklar, büyükanne, büyükbaba, dayı, amca, teyze, hala ve kuzenlerden meydana gelen bununla birlikte düğün ve cenaze cemiyetlerini oluşturan en küçük yapı taşıdır. Bahsi geçen bu aile üyeleri, klasik aile tiplerine kimsesizlermiş gibi bakmakta, asil, soylu ve köklü bir aile olmanın önemini her yerde vurgulamaktadır.

2Kendinize ayıracak vaktiniz yok değil mi?

O kadar haklısınız ki… Bir Gürcü kişisi ayda en az 5 düğün,3 cenaze,2 altın günü,2 bebek mevlüdüne katılmakta, bunlardan arda kalan zamanlarda işe gitme, yemek yeme, uyuma gibi zaruri ihtiyaçlarını gidermektedir. Ramazan ve Kurban Bayramlarında “Ohh be sekiz gün tatil gez gez bitmez, şu gün şuraya bu gün buraya giderim” diye düşünen Gürcü kişisi bayramın 3 – 4. günlerine geldiğinde akrabaları katledilmesin ama ortadan bir şekilde kaybolsun istemekte, yedinci günde işe/okula dönmek için kendini Allah’a yalvarırken bulabilmektedir. Çünkü her Gürcü ailesinin ebeveyninin hayat felsefesi “Uzaktan akrabayız ama çok çok yakınız gitmezsek ayıp olur” şeklinde olmaktadır ve bu durumda giderek çığ gibi büyümekte, bir Gürcü kişisinin bir bayram tatili daha uzak ama çok yakın akraba ziyaretlerinde harap olmaktadır.

3Geleniniz gideniniz eksik olmuyor mu?

Olmasın da zaten. Alışık değiliz bir kere. Bir Gürcü kişisi evde yalnız kalacağına ölsün daha iyi. Zamanla evcil hayvanlarınız bile bu duruma alışabiliyor. Misal biz birkaç ay önce muhabbet kuşu besleme kararı aldık, emekli babam bey azmetti her gün kuşa methiyeler düzüyor ama bizim kuş yalnızca kapı zili sesini ezberlemiş. Kendisine hak veriyoruz elbette zira kapı susmuyor… Gelelim yemeklere, yemeklerle aranız nasıl?

İyi olmasın da göreyim. En basitinden makarna yiyeceksiniz, aranızda hala bir paketten yapan var mı? Varsa çıksın bu sayfadan nasıl Gürcüsünüz siz ayol, ya misafir gelirse? Ki eğer Gürcüyseniz o misafir mutlaka gelecektir. E bir paketten kime yetecek? Böyle bir şey olabilir mi ya? Böyle bir şey olabilir mi? Asabım bozulunca Kemal Kılıçdaroğlu Bey’e bağladım direkt. Yap 2 paketten ölür müsün yani? Ölmezsin. Yapacaksın o halde. Çünkü adettendir. Bir Gürcü kişisi her zaman tetiktedir, tetikte kalacaktır, tetikte kalmalıdır.

Konu yemekten açılınca Gürcülerin olmazsa olmazı lahana yemeğinden bahsetmezsek bizi ayıplarlar. Her ne kadar bizden olmayanlar kendisini değişik şeylere benzetse de lahana yemeği bizler için zirvedir. Şöyle bir kazan lahana yemeği, yanına bir tepsi sıcacık mısır ekmeği. Eğer maharetli bir aşçıya da denk geldiyseniz geçin en köşeye kalkmayın derim ben. Köşeye geçin çünkü kalkışınız zor olursa masadaki 14-15 kişiden herhangi biriyle göz göze gelirseniz iş “Bir bardak su verir misin” le başlayıp “Ciğerini de ver ve masadan kalk”a kadar gidebilir.

4“Daçumdi daçumdi…”

Birçok Gürcü kişisi bu ikilemeyi duymuştur. “Sus sus dedikodu yaptığımızı anlamasınlar” anlamına gelen bu ikileme genellikle kalabalık aile ortamlarında, Gürcü olmayan veya Gürcüce bilmeyen gelinlerin yanında kaynanalar tarafından kullanılmakta olup günümüz gelin kaynana ilişkilerinin de temelini oluşturur.

5Palavra Palavra Palavra…

Bir Gürcü kişisinin en çok kullandığı cümlelerden biri “Yemin ediyorum ki bu sefer doğruyu söylüyorum”dur. Bir anısını anlatmaya başlayınca 2. dakikadan itibaren olayları abartıp hikayeyi bambaşka yerlere sürükleyen Gürcü kişisinin bunda en ufak bir kabahati dahi yoktur. Çünkü bu Gürcü kişisi ne yapsındır? Bu tamamen istemsiz bir olaydır ve ne yazıktır ki bir Gürcü kişisinin anlattıklarının gerçeklik payı tüm şartlar sabitken maksimum %45 civarıdır.

Gürcü bir ailenin üyesi olup da ben bunları hiç yaşamadım diyebilen okurlarımızın büyük bir yalanın içinde olduklarını düşünüyorum, üzgünüm Gürcü mürcü olamazsınız siz. Tüm Gürcü kardeşlerime de buradan selamlarımı iletiyorum. Çok abartmayın…

Benzer Haber

https://www.torik.tv/yasam/ben-beni-hayatimdan-nasil-cikartayim/

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI