Viking Usulü Evlendiler

  
   Torik Yazarı                        

Günümüzde farklı bir şekilde evlenmek için türlü yol deneyen çiftler var. Konseptli düğünler çok moda. İşte Norveçli bir çift de atalarının evlenme ritüelini bire bir canlandırarak dünya evine girdi. Ama onların amacı ‘konsept’ yaratmak değil, inandıkları şekilde dünya evine girmek.

Norveçli gelin ile damadın isimleri Elisabeth ve Rune Dalseth. İkisi de Hristiyan ailelerden gelmelerine rağmen atalarının geleneklerine ve pagan ritüellere bağlı olarak evlendiler. Gelin arabasının yerini Viking kayığı aldı örneğin. Bir pagan rahip seremoniyi yönetti. Bir domuzun kanı tanrıları temsil eden ufak figürlerin üzerine damlatıldıktan sonra çiftin alınlarına sürüldü. 150 kadar davetlinin katıldığı düğün, bal birası içilip, 1000 yıl öncesinden çıkıp gelen Norse şarkıları eşliğinde dans edilerek gece yarısına kadar sürdü.

Tüm bunlar damadın Norveç Viking geleneğini yeniden canlandırmak için çabalayan bir gurubun üyesi olmasından kaynaklanıyor. Çiftin oğulları 6 ay önce dünyaya gelmiş ve tahmin edeceğiniz gibi çocuğa efsane Viking kralı Langar’ın ismi verilmiş. History Channel yapımı başarılı TV dizisi Vikings’ten de Langar’ı hatırlayacaksınız.

Vikings – 2014’te yayına başlayan dizinin şu an 5. Sezonu yayınlanıyor

Elisabeth, Rune ile tanışana kadar atalarının geçmişiyle çok da ilgilenmemiş. Ama 2 yıldır pagan olan Rune onu da bu geçmişle tanıştırmış. Bu sıradışı düğün, son 1.000 yılda, Viking geleneklerine göre yapılan ilk düğün. Ama görünen o ki sonuncusu da olmayacak!

Benzer Haber

https://www.torik.tv/tarih/viking-giysilerinde-allah-yazisi/

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI