Ünlü Üretim Merkezi Olarak Petek Apartmanı

  
   Torik Yazarı                        

Yer Bursa, Çekirge semti, 70’li yıllar, görünüşü sıradan, hani şu 4 katlı, dışı mermer Kadıköy binalarını andıran bir bina. Giriş artı 5 katlı. Apartmanın adı Petek Apartmanı. Sokak numarası 145.

Buraya kadar garip bir şey yok. Gariplik bu apartmanda oturanların zaman içinde birbirinden başarılı işlere imza atmış olmaları. Gelin sıradan sayalım…

1Muharrem ve Ferhan Geylan

New York’ta mağaza açacak kadar büyüyen Türk takı markası Gilan’ın kurucusu kardeşler. Yarattıkları marka Alessandra Ambrossio, Jennifer Lopez, Demi Lovato, Salma Hayek gibi ünlülerin tercihi. İşte Geylan kardeşler Petek Apartmanı’nda büyüyorlar. Ferhan Geylan 10 yıllık kuyumculuk deneyiminin ardından 1994 yılında Türkiye’nin ilk uluslararası mücevher markasını kuruyor. Gilan markası bir Türk markası olarak tüm dünyaya yayılıyor.

2Murat Süter

Geldik ikinci kata. Uzun yıllar Mudo’nun erkek koleksiyonunu yöneten Murat Süter. aslında ekonomi ve finans okuyor. Önce Boğaziçi Üniversitesi’nde, ardından Amerika’da. Yurda dönüşünde iş görüşmeleri yaparken Mudo’nun sahibi Mustafa Taivloğlu’ndan hiç beklemediği bir teklif alıyor ve kendini Mudo’nun erkek koleksiyonunun başında buluyor. 1998’de Network’da çalışmaya başlıyor ve hem Network’ün hem de Fabrika’nın erkek koleksiyonlarını şekillendiriyor. Ardından Beymen yılları geliyor. Şimdilerde kendi danışmanlık şirketini yönetiyor.

3Ayşe ve Ece Ege

Moda dünyamızın başarılı markası Dice Kayek’in  kurucusu Ayşe’yle Ece Petek kızkardeşler apartmanının dördüncü katında doğup büyüyorlar. Ayşe Boğaziçi’nde okuyor. Ece’yse Paris’te moda eğitimi alıyor. 94’te Dice Kayek’i kuruyorlar. İlk koleksiyonlarını Paris’te tanıtıyorlar. Kendi tasarımları için ‘timeless-ageless’ diyorlar yani zamansız ve yaşsız. Verdikleri bir röportajda “orta yaşa ya da gençlere hitap eden bir marka değil bizimki” diyor ikili, “yirmi yıl önce yaptığımız gömleği hala beğenip giyen var”. Onların beğendiği isimse Diana Vreeland.

4Atıl Kutoğlu

Petek apartmanlı bir modacı daha. 1968 doğumlu Atıl Kutoğlu. Okumak için İstanbul’a geliyor. Alman Lisesi’nde okuyor. Daha lise yıllarında defileler organize ediyor. O zamandan gelecekte ne olacağı belliymiş Kutoğlu’nun. Yıllar geçiyor, Alek Wek, Elizabeth Jagger, Jermaine Jackson gibi tanınmış isimler artık onun defilelerinde podyumda yürüyor. İlk mağazasını 2009’da Nişantaşı’nda açan modacımız Avusturya Onur Nişanı da sahibi.

5Ömer Kızıl

Son yıllarda ‘Gazoz Olma Efsane Ol’ sloganıyla atağa geçen Uludağ Gazozları’nın yönetim kurulu başkanı Ömer Kızıl da Petek Apartmanı’nın giriş katında yaşamış. Uludağ Üniversitesi’nde iktisat okuyan Kızıl 2016’dan bu yana yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürüyor. Uludağ Gazozu’nun kuruluşu 1912’ye kadar dayanıyor. Latin harfleriyle ilk etiket 1931’de basılıyor. O zamanki adıyla Uludağ Maden suyu. Yıllar içinde gittikçe büyüyen marka 2009’da Uludağ Premium’u piyasaya sunuyor. Ürünün mavi kobalt şişesini bir başka Petek Apartmanı sakini/nleri çiziyor; Ayşe ve Ece Ege kardeşler.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI