Uçakta Yanında Oturan Obez Yolcudan ‘İşgaliye Parası’ İstedi

  
   Torik Yazarı                        

Haber Reddit yoluyla yayıldı. 5 saatlik bir uçuş için uçağa binen yolcu orta koltukta sıkışmamak için pencere kenarı yerini önceden ayırtmıştı. Ancak orta koltuğa o kadar kilolu bir yolcu bindi ki bizim biletini çok önceden ayırtan yolcumuz hiçbir şekilde kendi yerine sığamadı. Yolcunun itirazları devam edince çareyi uçaktaki kabin görevlisini çağırmakta buldular. Ama uçak dolu olduğu için herhangi bir çözüm üretilemedi. Diğer yolculardan hiçbiri de yer değiştirmek istemedi haliyle.

Reddit kullanıcısının anlattığına göre iş uzadı. Kilolu yolcuya, bir sonraki, daha boş olan uçakla uçması önerildi. Yolcu o kadar vakti olmadığını söyledi. İşte tam da bu anda durumdan rahatsız olan yolcu “bana 150 dolar, yani bilet paramın yarısını verirsen, bu şekilde uçmaya razı olurum” dedi. Obez yolcu ne yapsa beğenirsiniz? Nakit olarak 150 doları çıkardı ve yanındaki yolcuya verdi. Böylelikle mutlu mesut 5 saatlik yolculuklarını yaptılar. Bu hikaye çok sayıda yorum aldı. İki tarafı da haklı gören yorumlar vardı. Bir hafta önce yayınlanan gönderi 17.000 kez okundu ve 1.500’den fazla yorum aldı.

Bu hikaye de bize Buket Uzuner’in 2009 tarihli ‘Yolda’ (Turkuvaz Kitap, 160 sayfa) isimli hikaye kitabındaki benzer bir durumu hatırlattı. ‘Stalin’i Öpen Angela’ isimli hikayede Tampere’den Helsinki’ye gitmek için otobüse binen Uzuner’in yanına da aynı şekilde aşırı kilolu, kendi koltuğuna sığması imkansız bir kadın biner. İlk başlarda olaydan rahatsızlık duyan yazar, yanındaki yolcunun sohbet açması ve ilginç bir hikaye anlatması sonucu rahatsızlığını unutur. Aşırı kilolu kadının hikayesi o kadar ilginçtir ki Buket Uzuner, yıllar sonra çıkardığı kitabında ona da yer verir.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI