Santorini’deki Eşekler Şişman Turistlerden Çok Çekiyor

  
   Torik Yazarı                        

Santorini Yunan adalarının en turistiklerinden. Tüm dünyadan turist çekiyor, biz Türkler dahil. Santorini diğer adalara göre daha dik. En popüler turistik eğlencelerden biri de eşek sırtında Santorini tepelerine tırmanmak.

568 merdivenden oluşan dar bir çıkış eşek sırtında yapılıyor. Yukarıdan manzara müthiş. Ama ya eşeklerin hali. Hava sıcak, yol dar, merdivenler yamru yumru… Üstelik turistler her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Obez turistler yüzünden sakatlanan Santorini eşekleri the Daily Mail gazetesine haber oldu.

Habere göre ‘Santorini Eşeklerine Yardım’ adı altında bir grup bile kurulmuş. Gurubun sözcüsü eşek sırtına binecek turistler için bir kilo sınırlaması getirilmesini öneriyor. Adada eşek besleyerek turistlere bu gezintiyi yapan adalılar çareyi eşekleri katırlarla çiftleştirmekte bulmuş. Böylelikle daha dayanıksız olan eşekler daha dayanıklı katır genleri sayesinde obez turistleri taşıyabiliyormuş.

Adaya her gün gemiler yoluyla ortalama 1.000 turist geliyor. Ada sakinleri turizm mevsiminin eskiye göre çok daha uzun olduğunu söylüyorlar. Bu onlar için kötü bir şey olmasa gerek! Ancak turizmle ilgili düzenlemeler 2008 senesine dayanıyor ve pek hayvan haklarını gözettiği söylenemez.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI
  1. […] Santorini’deki Eşekler Şişman Turistlerden Çok Çekiyor […]