Sahur İçin 10 Tavsiye

  
   Torik Yazarı                        

Bir Ramazan daha başlıyor. Bu sene 10 gün daha geri gelmesine rağmen maalesef hala sıcak, hala yaz. Havalar da tam bu hafta ısındı. Rahat bir Ramazan geçirmek için şu 10 nasihatimize kulak verin.

1Mutlaka ama mutlaka sahura kalkın

İftarınızı yaptınız, yatma saati geldi, yattınız. Sabah da iş var. “Ne olacak bu akşam da sahura kalmayıvereyim” dediniz. Sakın ha! Vücudunuzun ihtiyacı var, unutmayın, sahuru atlamayın.

2Mümkünse sahurunuzu sabaha yakın yapın

Biliyoruz iş saatleri çok el vermiyor ama sabaha yakın sahur yapmakta fayda var. İftarla sahuru birleştirip yatmak çok sağlıklı değil. Bizden söylemesi.

3Protein ağırlıklı besinler tüketin

Bizim millet börek çörek sever. İyi tamam da vücudumuzun proteine ihtiyacı var. Aklınızda olsun. Protein tok tutuyor, sebebi bu kadar basit.

4Fazla karbonhidrat tüketmeyin

Karbonhidrat acıktırır, protein tok tutar. Yani börek değil yumurta yiyelim bir zahmet. Menemen, omlet, sahanda yumurta… Bunlar sizi uzun süre tok tutacak, bizden söylemesi.

5Şekerden ve tuzdan uzak durun

Niye mi? Çünkü şeker de acıktırır. Fazla şeker ve şekerli gıdalar tüketirseniz çabuk acıkırsınız. Çünkü kan şekeriniz hızla yükseldiği gibi hızlıca da düşecektir.

6Vücudunuz susuz saatler geçirecek. Ona göre bol su için

Ramazan ayı geçen yıla göre öne gelse de hala yazdan kurtulamadı. Üstelik havalar da bu hafta yaz normallerini yakaladı. Vücudunuz sıcak havalarda daha da çok suya ihtiyaç duyacak. Aman vücudunuzu susuz bırakmayın. Hatta iftardan sahura uzanan zaman diliminde aralıklarla devamlı sıvı tüketin.

7Çorba içmeyi ihmal etmeyin

Çorbalar her şeyden önce tok tutar. Özellikle bakliyat ağırlıklı çorbaları tercih edin. Mercimek çorbası en iyi seçenek. Mercimek eklenmiş sebze çorbaları ve tahıllı çorbalar masanızdan eksik olmasın.

8Önceden hazırlık yapın

Uykunuzdan kaybetmemek için önceden hazırlık yapın. Mesela menemen mi yapacaksınız, harcını akşamdan hazırlayıp buzdolabına koyun. Sahura kalktığınızda elinizin altında olsun.

9Sihirli kelime tarçın

Gün boyu kan şekerinizin dengeli gitmesi için sahurda tarçın tüketin. İsterseniz çayınıza ya da bir bardak suya karıştırıp içebilirsiniz. Çok yararını göreceksiniz, bizden söylemesi.

10İyi yağlar tüketin

İyi yağları tercih edin. Yani, tereyağ, zeytinyağı, Hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yağlardan şaşmayın. Ağır yağlardan uzak durun, sonra sabahı sabah edersiniz.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI