Ofis Hayatıyla Baş Etmek İçin 5 Öneri

  
   Torik Yazarı                        

En iyi ihtimalle sabah 9 akşam 6. Günde eder size 9 saat. Fazla mesaileri hiç saymıyoruz bile.

Bunun üstüne bir de büyük şehirlerdeki trafik sorunu. Insan stress olmasın da ne olsun? Zaten bir gün dediğin 24 saat. 9 saat ofiste, 3 saat yolda. Günün yarısı gitti bile. Kalan 12 saatin de yedisi hatta sekizi uykuya gidecek, mecbur. Kalan boş zamanı hiç hesaplamayalım da moralimizi bozmayalım!

O zaman ne yapıp edip bu ofiste geçirilen saatleri olabildiğince rahat, arada eğlenerek, arada dinlenerek geçirmek gerek. Tabi işlerimizi, bize verilen görevleri de ihmal etmeden.

Stresli, yorucu bir gün mü geçiriyorsunuz. O zaman size 5 önerimiz var:

1Uzanma Hakkı

İnsanoğlu fiziksel olarak aslında ya yürüyüp, koşmaya ya da uzanmaya programlı bir canlı. Bir zahmet şu çok satan Homo Sapiens kitabına bir göz atın. Atalarımız bütün gün avlanır, ağaçlardan meyva toplar, ormanlara dalar, av peşinde koşar, boşta kaldıklarında da uzanır yatarlarmış. Bizim gibi sandalye üzerinde belimizi mahveden bir pozisyonda oturmazlarmış. Hatta oturmanın ne olduğunu bile bilmezlermiş.  Şu sandalye denen şeyi kim icat ettiyse insanlığa büyük bir kötülük yapmış! Madem sandalye belimizi mahvediyor, o zaman ne dersiniz binanın dışına çıkıp zemine yatmaya? Üstelik düz ve sert zemin insanın beline de iyi gelir, değil mi?

2Saçmalamak Serbest

Zaten ceket-kravat ya da etek-gömlek, döpiyes oturuyorsunuz sabahtan akşama kadar, arada şöyle saçmalamayı hak etmiyor musunuz? Ufak şakalaşmalar, bir iki muhabbet, bir iki espri… Ofisteki havayı hemen yumuşatıverir. Bütün gün sandalyede, masa başında oturmak başka türlü çekilmez sanki.

3Yeniden Çocuk Olalım

Çocukların en bayıldığı oyuncaklardan biri su tabancasıdır. Çocuklar ıslanmaktan korkmaz, rahatsız olmazlar. Hatta, ne rahatsız olması, bayılırlar. Insanlar büyüdükçe böyle ufak muzipliklerden uzaklaşırlar. O zaman yine arada bir çocuk olsak mı, ne dersiniz?

4Biraz da Renk

Takım elbise kravat bir çoklarımız için sıkıcı, rahatsız edici bir kıyafet. Ama yine birçoğumuz işe böyle gitmeye mecburuz. Zaten ‘free friday’i o yüzden icat etmemişler mi? En azından cumaları insanlar rahat etsinler diye. Peki siz cumayı beklemeden şimdiden biraz renk katsanız ceket takımınıza? Nasıl mı? Farklı renkte bir kravat ya da çorap, uyumu biraz zorlayan renk ve desen seçimleri, belki birkaç aksesuar. Ama bu kadar da uca gitmeyebilirsiniz tabi!

5Fazla Mesai mi, O da Ne?

Hadi beşinci ve son maddemiz, siz siz olun sabahlara kadar süren fazla mesailerden kaçının. Bir kere bir ekip durmadan fazla mesaiye kalıyorsa bilin ki müdürleri işi iyi organize edemiyordur. Yoksa planlı ve programlı çalışan bir ekip ona verilen görevleri normal çalışma saatleri içinde bitirir. Yeter ki planlı olunsun. Burada finansçıların korkulu rüyası bütçe dönemlerini, hemen hemen her sektörü ilgilendiren sunum günlerini, haftalarını, sağlık çalışanları için özel durumları ve bu tip istisnaları bu maddemizin dışında bırakıyoruz tabi. O kadar da anlayışsız değiliz! Ayrıca fazla mesai özel hayatı öldürür. Bunu da bir yere not edelim!

 

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI