O Kadar Kötüler ki Binmeseniz İyi Edersiniz!

  
   Torik Yazarı                        

İngiliz gazetesi The Independent dünyadaki havayolu şirketlerini en iyiden en kötüye listeledi. Biz de bu listeden en kötülerini aldık, trip advisor ve diğer sitelerden yorumları ekledik, buyurun binmeseniz daha iyi olacak en kötü havayolu şirketleri!

1Virgin Atlantic

1984 yılında kurulmuş bir İngiliz havayolu şirketi. Merkezi İngiltere’de Crawley şehrinde. Özellikle İngiltere ABD arasında çok sefer yapıyor. Günde 32 direk uçuşla iki ülkeyi birbirine bağlıyor. Londra Heathrow Havaalanı’ndan kalkan uçaklar Los Angeles, San Francisco, Atlanta ve Washington gibi popüler Amerikan destinasyonlarına uçuyor. Aslında internetteki yorumları çok kötü değil ama The Independent’ın listesine girmekten kaçamamış. Daha kötüleri var diyelim ve sıradaki şirketimize geçelim.

2Hainan Airlines

Çin’in en büyük özel havayolu şirketi. Uçak filosu bakımından da ülkenin en büyük 4. firması. En çok eleştiri aldığı konu yemekleri. Yabancı yolcular özellikle kabin personelinin yeterli derecede İngilizce bilmemesinden şikayet etmiş. Ama bilet fiyatlarının uygun olması bazı eksikliklerini telafi ediyor sanki.

3JetBlue

New York’lu, ucuz fiyatlı bir havayolu şirketi. Ufak bir firma değil aslında. Ülkenin en büyük 6. Havayolu şirketi. Ama adı hep ufak tefek sorunlarla anılıyor. 7 Mayıs’ta Puerto Rico’dan Florida’ya uçan bir JetBlue uçağı pencerelerden biri kırılınca acil iniş yapmak zorunda kaldı örneğin. New York Post’un verdiği habere göre yolculardan yaralanan olmadı. Uçağın tüm yolcuları başka bir uçakla Florida’ya ulaştırıldı.

4Air France

Daha çok ufak şirketlerin ve özel havayollarının yer aldığı bu listede havacılık sektörünün bir devi ne arıyor diye düşünebilirsiniz! Ancak, Fransızların resmi havayolu şirketi Air France’ın aldığı yorumlar hiç de iç açıcı değil. Bu boyutta bir deve yakışmıyor doğrusu.

5West Air

2005 yılında kurulmuş bir Çin havayolu şirketi. Fiyatları çok ucuz. Ülkenin genellikle kuzey tarafında faaliyet gösteriyor. İnternet sitelerinde yorum ortalaması kötü. Konfor ve yemek en çok şikayet edilen noktalar. Bir de uçak içine alınan bagajın büyüklüğü için diğer havayollarından daha küçük bir ölçü belirlemiş olması tam check-in yaptırırken sorun çıkarıyormuş. Bir de koltuklar çok kötü durumdaymış. Bizden söylemesi.

6Hong Kong Airlines

37 uçaklı, 2006 yılında kurulmuş bir özel havayolu şirketi. Merkezi Hong Kong Havaalanı’nda. Birinci şikayet konusu personel. Bir şey sorulduğunda ya da istendiğinde kendi aralarında kendi dillerinde konuşmaları Amerikalı bazı yolcuları rahatsız etmiş. Yemek yine beğenilmeyen konulardan. Yer hizmetleri de çoklukla eleştiri konusu. Otomatik check-in makinaları genellikle çalışmıyormuş. Ve yer personeli de uçuş personeli gibi lakayt ve asık yüzlüymüş.

7Cobham

Adını çok duymamış olsak da 1990 tarihinde kurulmuş 34 uçağıyla hiç de küçük sayılamayacak bir havayolu şirketi. Sivil havacılık kadar askeri havacılığa da hizmet veren ayrıca eğitim hizmeti de sağlayan bir yapı. Listemizin Avustralyalısı.

8Air Asia

En kötü havayolları listesinin 2. Malezya havayolları. Üstelik kendi internet sitesinde ‘Travel With the World’s Best-Dünyanın En İyisiyle Yolculuk Edin’ diyor. Ama yolcular aynı görüşte değil. Ayak koyma alanı, kabin içi eğlence ve yemek en çok eleştiri alan konulardan. Üstelik yeme içme paralı. Bir diğer eleştiri konusu da çok sık rötar ve uçuş saati değişikliği olması.

9Air China

Ve listemizin bir numarası. Hem inişte hem kalkışta uzun rötarlar, kötü ikram, ilgisiz personel… Trip advisor sitesinde çoğunlukla ‘ortalama’ çıkıyor. İkinci sıradaysa ‘felaket’ diye nitelenmiş. Yolcular genelde “uzun rötarlara hazırlıklı olun” yazmışlar. Osaka-New York arasında uçmuş bir Amerikalı yolcu daha fazla dayanamamış “berbat, paramızı geri verin” yazmış. Los Angeles-Tokyo arası uçan başka bir yolcu da işi şarkıya vurmuş ‘terrible terrible air line’ (kötü, kötü, hava yolu) diye nakarat tutturmuş. O kadar kötü yani!

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI