Nişantaşı’nın Mahalle Lokantası Kantin Kapanıyor

  
   Torik Yazarı                        

Nişantaşı’nın 18 yıllık mekanı, eşi benzeri olmayan bir mahalle lokantası, Kantin. Önce bulunduğu mekan kentsel dönüşüme girince yer değiştirmişti, şimdi de tamamen kapanıyor.

Kantin 29 Nisan Pazar günü kapılarını bir daha açmamak üzere kapıyor. Mekanın sahibi Şemsa Denizsel’in bu kararı almasının ardında başka coğrafyada başka proje yatıyor. Evet, Şemsa hanım Ayvalık’ta sahibi olduğu zeytinliği bir tür yemek atölyesine dönüştürüyor. Burada yurtiçinden ve dışından gelenlere kurslar verecek, özel gruplara yemekler hazırlayacak. Yani hayatının merkezinde yine yemek yapmak olacak. Ama Nişantaşı’nın ara sokağında değil Ayvalık’ın zeytin kokan doğasında.

Şemsa hanımın instagram hesabında paylaştığı yazıyı da buraya almadan edemedik…

“Hayal kurmayı, o hayali inşa etmeyi, heyecanla tutkuyla ilerlemeyi seçtim hep. 20 Ocak 2000 günü mahallenin öğlen lokantası olmak üzere yola çıkmıştım Kantin’le. Hedefim ne lokantacı olmak, ne mekan sahibi olmak, ne de eş dost ağırlamaktı. Öyle de oldu. 
Şimdi yol beni başka bir yere götürüyor. Lokantacı olmayacağım bir yere… Kaçtır hep dilimde, hep gönlümde, bilen biliyor, benim bir zeytinliğim var. O zeytinliğe aşık oldum ben. Orada olmak istiyorum. Orada yemek pişirmek istiyorum. Sabahın ayazında veya sıcak öğleden sonralarının ağustos böceği cırıltısında veya yükselen ayın ışığında, ama hep o zeytinlerin altında, yamacında. Nasıl yıllar evvel delice bir tutkuyla Kantin’i açtıysam, şimdi aynı kuvvette diğer bir tutku ile zeytinliğe gidiyorum.
29 Nisan 2018 bizim son günümüz. Hepinize her şey için çok teşekkür ederim.
Tutkumun zaafına kapılıp tüm kırdıklarımdan, gönül koyanlardan, affımı rica ediyorum.”

Yolu açık olsun.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI