Nasıl Olur Demeyin, Yüzerek Okyanusu Geçecek

  
   Torik Yazarı                        

İsmi Benoit Lecomte. 1967 doğumlu bir Fransız. Akıl almaz bir projeye imza atmak için birkaç gün önce suya girdi. Projenin adı ‘The Longest Swim-En Uzun Yüzüş’.

Fotoğraf: Red Bull

Benoit ya da herkesin kısaca çağırdığı adıyla Ben, 5 Haziran’da karaya veda etti. Japonya’nın Chiski kıyısından denize giren yüzücü her şey yolunda giderse tam 6 ay sonra Amerika sahillerinde karaya ayak basacak. Lecomte bu 6 ay boyunca her gün 8 saat ve 50km yüzecek.

98’de karaya çıktığında “bir daha mı? Asla” demiş

Bu proje Ben’in Atlantik Okyanusu’nu ilk geçişi değil üstelik. Ünlü yüzücü 1998 yılında da okyanusu bir boydan bir boya yüzmüştü. O seferinde Ben’e, içinde 6 kişilik bir ekip olan bir tekne refakat etmişti. Ben kendi instagram hesabında o seferin sonunda karaya çıktığında şöyle dediğini söylüyor; “Bir daha mı? Asla”. Ama Ben, tam 20 yıl sonra, üstelik 20 yaş yaşlanmış haliyle bir kez daha soyunuyor aynı işe. Bu seferki proje farklılıklar içeriyor. Öncelikle Ben’in yanındaki ekipman okyanus kirliliği üzerine araştırmalar yapmaya yarayacak. Atlantik Okyanusu neredeyse bir plastik çöplüğüne dönüşmek üzere. Usta yüzücü öncelikle bu soruna dikkat çekmeye çalışıyor. Proje üzerinde tam 4 yıldır çalışılıyor. 12 bilim kuruluşu projede yer alıyor. Bu muhteşem proje tam 15 kamerayla kayıt altına alınacak.

Ben’i tam ekipmanlı bir yelkenli takip ediyor

Ben kendisini şöyle tanımlıyor: “Ben bir olimpiyat yüzücüsü değilim. Yüzmeyi seven bir macera adamıyım”. Hazırlıkları 60’tan fazla uluslararası medya kuruluşu takip etti. NBC ve BBC olmak üzere birçok önemli TV kanalı projeyi yakından takip ediyor. Ben Lecomte’a 20 metrelik tam ekipmanlı bir yelkenli tüm proje boyunca eşlik edecek. Ayrıca, bir de Zodyak bot yüzücünün hemen yanında yol alacak. Teknenin kaptanı James ‘Scotty’ Scott. Teknedeki ekipte bir de Türk bulunuyor. Bu muhteşem projeyi filme alacak ekibin başında yer alan yönetmen Gönenç ‘Gino’ Kalganoğlu.

Yüzücünün instagram hesabı @benlecomtetheswim adını taşıyor

Ben Lecomte Red Bull’a verdiği röportajda merak edilen birçok soruya cevap vermiş. Bu kadar uzun yüzmeyi nasıl başardığı sorusu tabii ki en çok merak edilen sorulardan. “Bir kere havuz yüzücülerinden farklı olarak hızlı yüzmüyorum. Ayağımda paletlerim, yüzümde de şnorkel var. Yani nefes almak için başımı çıkarmam gerekmiyor. İnsan vücudundaki en güçlü kaslar bacaklardadır. Paletle yüzünce bu kaslardan en yüksek verim alınıyor. Harcanan güç kollara ve omuzlara binmiyor”. Peki böyle bir denemeye insan nasıl hazırlanıyor? “Öncelikle yüzmeyi çok seviyorum,” diyor Ben, “ama fit olmak için koşu ve bisiklet de çalışıyorum. Böyle bir denemeye insan sadece fiziki olarak hazırlanamaz. Olay asıl kafada bitiyor. En önemli şey fiziki kondisyon değil zihinsel kondisyon”. Peki niye böyle bir şeye soyundunuz diye soruyor Red Bull. “İnsanların dikkatini çevre kirliliğine çekmek için,” diyor Ben, “iki çocuğum var ve dünyanın geleceği benim için önemli. İnsanların günlük alışkanlıklarını değiştirmeleri gerektiğine dikkat çekmek için yüzüyorum”.

Bu adresten Ben’in şu an okyanusun neresinde olduğunu takip edebilirsiniz.
thelongestswim.com/live-tracker/

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI