Lüksemburg Toplu Taşımayı Bedava Yapıyor

  
   Torik Yazarı                        

Refah seviyesi, ilerleme, modernleşme, yurttaşlarına değer verme… Söylemesi kolay ama yapması zor işler. İşte Avrupa’nın yüzölçümü olarak küçük ülkelerinden Lüksemburg tüm toplu taşıma hizmetini ücretsiz yapmaya hazırlanıyor.

Uygulama 2019 yazında başlayacak ve tüm tren, tramvay ve otobüs seferlerini kapsayacak. Ülkede gençler zaten ücretsiz seyahat ediyor. Tüm toplu taşımalarda geçerli yıllık kart ise 150 Euro şu an için. Zaten bir Avrupa ülkesi için gerçekten uygun rakamlar. Ama Lüksemburg hükümeti bu rakamları bile çok yakında sıfıra çekiyor olacak. Peki amaç, diye sorabiliriz. Öncelikle yurttaşların mutluluğu tabii ki. Sonra da insanların daha çok hareket etmesi, daha çok seyahat etmesi, daha aktif olması. Bildiğiniz gibi hareketli olmak uzun ve sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından.

Bu uygulamanın arkasında bir önemli neden daha var. O da, özellikle şehir merkezindeki araç trafiğini azaltmak. İstanbul trafiğiyle karşılaştırılamaz olsa da demek ki oralarda bile araç trafiği günlük yaşamın en büyük sorunlarından. Toplu taşımanın ücretsiz olmasıyla her gün trafiğe çıkacak araç sayısını azaltmayı planlıyor yeni Lüksemburg hükümeti. Bu uygulamayı komşu Fransa da yakından takip ediyor olacak.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI