Küresel Isınmaya Karşı 8.000 Kilometrelik Yeşil Duvar Örülecek

  
   Torik Yazarı                        

Küresel ısınmadan en çok etkilenen kıta Afrika kıtası. Kıtanın kuzeyini kaplayan çöl bölgesi güneye doğru genişlemekte. Bu sorun daha 1950’lerde bilim insanlarının dikkatini çekmiş, Richard St. Barbe Baker adında çevreci bir İngiliz araştırmacı, 1952 yılında Güney Sahara bölgesine ağaç dikilmesini önermişti. Bu projenin tekrar masaya yatırılması için aradan 50 yıldan fazla zaman geçmesi gerekti. Çad’ın N’Djamena şehrinde, 2002’de düzenlenen toplantıda gündeme gelen proje birkaç yıl sonra bu sefer Burkina Faso’nun başkenti Ouagadoudou’da yapılan toplantıda Güney Sahra ülkeleri tarafından onaylandı. Proje Avrupa Birliği’nin, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun ve Afrika Karayipler ve Pasifik Ülkeleri Organizasyonu ACP’nin de tam desteğini aldı.

Proje Afrika kıtası boyunca uzanan 8.000 kilometrelik bir alanı kapsıyor. Alanın genişliğiyse yaklaşık 15 kilometre. Gerçekten Çin Seddi benzeri bir yapıdan bahsediliyor. Ama bu sefer taşların yerini ağaçlar alacak. Böyle bir projede ağaç seçimi de önem taşıyor. Dikilecek ağaçlar kuraklığa dayanıklı, köklerinde su tutmasıyla tanınan Akasya ağaçları olacak. Akasya sıcak, ılıman ve yarı tropikal bölgelerde kendiliğinden yetişen bir ağaç. Avustralya kıtasında çok yaygın olan akasya ağacının yaklaşık 600 türü bulunuyor. Sert gövdeli bir ağaç olan akasya böcekler ve mikroorganizmalara karşı da son derece dayanıklı. Kısacası, böyle bir proje için en ideal ağaç türü.

Ağaç dikilecek alan 8.000 km çarpı 15 km’lik inanılmaz büyük bir alan. Dikilecek ağaç sayısı da milyonları bulacak. Ama böyle büyük bir proje sayesinde kuzeydeki çöl bölgesinin yeşil Orta Afrika topraklarını istila etmesinin önüne geçilmiş olacak.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI