Kumral Saç, Kızıl Sakal. Oluyor mu? Oluyor

  
   Torik Yazarı                        

Mutlaka etrafınızda, mahallenizde, okulda, işte saçı kumral olmasına rağmen sakalı kızıl çıkan bir tanıdığınız vardır. İşte sebebi.

Genetik konusunda araştırmalar yapan Hollandalı bir bilim kadını olan Petra Haak-Bloem bakın bu durumu nasıl açıklıyor. Yapılan son araştırmalar saç renginin sadece tek bir gene bağlı olarak belirlenmediğini ortaya koydu. Aynı gen farklı kişilerde farklı renklere sebep olabiliyor. Yani bu yüzden farklı olasılıklar ortaya çıkıyor. Saçı farklı, sakalı farklı, vücut kılları farklı…

Zaten saç rengini insanlar büyüklerinden alıyor. Ama bu büyükler birçok kuşak öncesine bile dayanabiliyor. Yine Haak-Bloem’in aktardığına göre bir insanını saçı kızıl değil ama sakalı kızıl renkse bunun sebebi mütasyona uğramış MC1R geni. Yine de bu konuda daha çok araştırma yapılması gerekiyor. Ve bilim insanlarının, tahmin edersiniz ki, şu an için öncelikleri kızıl sakalların sırrı değil!

Haydi bir bilgi daha verelim size. Dünya nüfusunun sadece %2’si kızıl gen taşıyor ve bu insanların çok büyük bir oranı da Kuzey Avrupalı.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI