Kim Bulmuş Bu İsimleri?

  
   Torik Yazarı                        

Bir kelimeyi yanlış söyleme korkusunun ve sonrasında yaşanacak utancın yerini tutacak çok az şey vardır. Hele bir de karnınız zil çalıyorsa ve yemek istediğiniz yemeğin ismi size Çince gibi geliyorsa vay halinize.

Torik ekibi olarak yemedik içmedik, sizi bu inanılmaz karın ağrısından ve tabii havalı ortamlarda aç kalmaktan kurtarmak için dünya mutfağından en zor isimli yiyecekleri toparladık.

1Bruschetta

Brus-ket-ta. İş çıkışı arkadaşlarla bir İtalyan restoranına gittiniz, çok açsınız ve tazecik domatesli, sarımsaklı o güzelim ekmeklerden yemek istiyorsunuz ama ne mümkün! Hayır, ortadaki harf “şşş” diye okunmuyor! Artık bu güzel lezzeti kaçırmanıza gerek yok.

2Gnocchi

Nyok-ki. Olsa da yesek! Ama nasıl söylesek? Hayır, Gnoççi değil. Nyok-ki. Şimdi afiyet olsun.

3Mascarpone

Maskarpone. Madem İtalyan’dan başladık, bu güzel tiramisu peynirini atlamak olmaz. Aman sakın havalı olacağım diye “Maskarpon” falan demeyin, sonunda -e var.

4Foie Gras

Fua-gra. Siz gene yemeyin ama bir yerde görürseniz nasıl okunacağını bilin.

5Espresso

Es-pres-so. Hayır tatlım, expresso değil. Yazıldığı gibi okunuyor.

6Bouillabaisse

Buy-ya-bez. Fransız restoranına gidip de bu güzel çorbadan içmemek olmaz. Ama bu kadar harf nasıl okunur! Buy-ya-bez. İşte bu ya!

7Niçoise Salata

Ni-su-az. Ülkemizde en çok sevilen Fransız yemeği herhalde Nisuaz salatadır. Niçoise, aslında Fransa’nın Nice şehrine (ki Nis diye okunur) ait olan her şey demek olsa da, biz onu katı yumurtalı, ton balıklı salata olarak seviyoruz.

8Choucroute

Şuk-rut. Fransa’nın Alsas bölgesinin bu vazgeçilmez yemeğini arayacağıma, gider nefis bir kapuska yerim mi diyorsunuz? Olsun, bir kere de bunu deneyin. Yanında kocaman bir sosisle çok iyi gider.

 

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI