Kadınlarda Sarı Saç Nereden Geliyor?

  
   Torik Yazarı                        

Yüzlerce fıkraya konu olmuştur kadında sarı saç. Çekicilikten de bahsedilir aptallıktan da. Senaryo yazarları çokça kullanmıştır bu konuyu, şarkı sözü yazarları da es geçmemiştir. İşte bu filmlere, şarkılara, romanlara, şiirlere konu olan sarı saç, aslında bundan 11.000 yıl önce mutasyon sonucu ortaya çıkmış. Yani aslında ‘hatalı’ bir saç rengi nesilden nesile geçerek çoğalmış. En azından, Japonya’daki 3 üniversitenin ortak çalışması bunu öne sürüyor.

Mağara Devri olarak adlandırılan dönemde erkek nüfusu az kadın nüfusuysa fazlaymış. Bunun sebebi nedir derseniz cevabı basit; avlanmaya giden erkeklerin bir kısmı geri dönmeyi başaramadığı için. Geri dönmeyi başaran güçlü, kuvvetli, avcılıkta başarılı erkekler de çiftleşmek için eş seçerken, diğerlerinden farklı olanları tercih etmişler. Sarı saçlı, mavi gözlü kadınlar daha çok çiftleşmiş, daha çok doğurmuş ve böylelikle bu ‘hatalı’ renkler nesilden nesile aktarılmış. St. Andrews Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı açık renk saç ve mavi göz renginin Kuzey Avrupa’da Buzul Çağı’nın ardından ortaya çıktığını öne sürüyor. Bu araştırma The Journal of Evolution and Human Behavior dergisinde de yayınlanmış. Günümüzde Kuzey Avrupa’da 7 ayrı sarı saç tonu tespit edilmiş.

Mağara adamlarının sarı saçı tercih ettiğini kabul etsek bile yeni yapılan araştırmalar günümüz erkeklerinin daha çok kumral ve kızıl saçlı kadınlara ilgi gösterdiğini kanıtlıyor. Londra’da bulunan City University’de yapılan bir araştırmada erkek deneklere farklı renklerde saçı olan kadın fotoğrafları gösterilmiş ve erkekler kumral ve kızıl saçlı kadın fotoğraflarını daha çok tercih etmişler. Bu aslında bir renk seçiminden çok günümüz erkeklerinin artık ‘daha yoğun, daha eşit bir ilişki’ peşinde olmalarını gösteriyor diyor araştırmayı yapan ekip. Araştırma “bazı saç renkleri daha sağlıklı bir fiziki yapı ve daha ileri bir zihinsel kapasite göstergesi olabilir” cümlesiyle bitiyor. Bir yerde üniversiteler ne araştıracaklarını şaşırmışlar da diyebiliriz. Ciddi bir çok üniversite ‘erkekler ne renk saçlı kadınlardan hoşlanır’ gibi biraz geyik bir konu üzerine üşenmemiş araştırma yapmışlar, yapmaya da devam ediyorlar. Sarışınlara da bir uyarı, artık mağara devrindeki popülerlikleri yok, bizden söylemesi…

BENZER HABER

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI