‘Kadının Yeri Mutfaktır’ Kafasında Reklamlar

  
   Torik Yazarı                        

1Dumanı Yüzüne Üfle Seni Her Yere Takip Etsin

Bir zamanlar sigara içmek özel bir şeymiş gibi sunuluyordu. Kapalı alanlarda rahatça içiliyor, eve gelen misafire birkaç çeşit sigara, çikolata sunar gibi sunuluyordu. Şehirler arası otobüslerde, hatta uçaklarda bile sigara içiliyordu. O kadar yani. İşte o dönemlerden bir reklam

2Kadın Ne Kadar Ağır Çalışırsa O Kadar Güzel Gözükür

İşleyen demir ışıldar diyor yani reklam yazarımız. Temizlik önlüğünü giymiş, elinde fırçası bir ev kadını ve ona sarılmış kocası. Bir ilan daha seksist olabilir mi? Cevabımız hayır. Bir sonrakine geçelim…

3En Taze Kahveyi Seçmek İçin Tatmadığını Koca Bir Duyarsa

Aman kocam duymasın! Bir kahve reklamı. En taze, en güzel kahveyi seçmedi diye karısını dizine yatırmış pataklayan bir koca.

4Şef Her Şeyi Yapar Ama İş Yemeğe Gelirse Onu Eşler Yapar

Çalışan, her işi yapan bir erkek. Belki doktor ya da mühendis. Mimar da olabilir. Polis müfettişi, finansçı, teknisyen… Ya eşi. Onun için tek bir seçenek var. Ev kadınlığı.

5Bir Kadının Kullanabileceği Kadar Basit

Günümüzün trendy otomobillerinden Mini Cooper reklamı. Kadınlara salak muamelesi yapan kendi salak bir reklam. Eminiz Mini Cooper bu reklamı çoktan geçmişinden silmiştir. Ama işte bir şekilde her kötü şeyin çekilmiş bir fotoğrafı bulunuyor.

6Endişelenme Karıcığım Birayı Yakmamışsın

Yine mutfak, yine kadın önlüğünü giymiş yemek yapıyor. Ama bu seferki ev kadınımız biraz beceriksiz galiba! Yemeği yakmış. Allahtan bira yanacak bir şey değil. Ne yaratıcı bir reklam ama değil mi?

7Bu Bir Kız İçin Uygun Ölçüler Değil

Bu reklamı yazan hiç ileriyi görememiş. Eğer hala hayattaysa bir Kim Kardashian fotoğrafına bakmasını öneririz. Olmadı Nicki Minaj verelim. 2010’larda artık koca kalçalar moda!

8Ne Yani Bir Kadın Bile Açabiliyor mu?

Cinsiyet ayrımcılığında birinciliği bu ilana veriyoruz. Alkışlar bu reklamın arkasındaki reklam yazarı için! Salak görünüşlü ev kadınının elinde bir ketçap olduğunu tahmin ettiğimiz şişe. Ve bu salak ev kadınımız şişeyi açabiliyor. İnanabiliyor musunuz?

9Kadınlar Mutfağı Terk Etmez

İlanın ilk cümlesi daha da kötü! ‘Hepimiz biliyoruz ki kadının yeri evidir’ diyor metin yazarımız. ‘Erkeğine güzel yemekler hazırlar. Ama siz hala bekarsanız o zaman sizi güzel bir şeyler yemek için Hardees’e bekliyoruz’ diyor ilanımız.

10Açıldı

1950’ler 60’ları geçtik, bu ilan günümüzden. Evet devir değişmiş olabilir ama bazı reklamlar hala cinsiyetçilik kokuyor. İlanı veren Amerikan genç giyim markası American Apparel. İlanda gönderme yapılan şey açılan yeni bir mağaza tabi ki. Dışardan mağazayı çekse ya da başka bir fotoğraf kullansa olmaz mı? Olur, ama arkadaşlar bacaklarını açmış bir genç kız kullanmışlar. Otur sıfır!

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI