İngiltere’de Her Hafta 84 Erkek İntihar Ediyor

  
   Torik Yazarı                        

Yanlış okumadınız. İngiltere’de her hafta intihar eden erkek sayısı 84.

Yani günde 12.

Yani her iki saate bir…

Ortaya çıkan görüntü çok etkileyici / Foto: Project 84

İntihar edenlerin %75’i 45 yaşın altında. Ve İngiltere’de 45 yaş altı için en önemli ölüm sebebi maalesef kanserden, kalp krizinden, trafik kazasından önce intihar.

CALM (Campaign Against Living Miserably) isimli örgüt bu dehşet rakama dikkat çekebilmek amacıyla ‘Project 84’ adı altında bir kampanya düzenledi. Projeye destek veren ITV kanalı merkez binasının çatısına 84 adet erkek heykeli dikilmesine izin verdi. Heykelleri gerçekleştiren Mark Jenkins isimli sanatçı yakınları intihar etmiş olan 84 kişiyle beraber çalışarak bu heykelleri oluşturdu.

Londra’da Southbank’te bulunan ITV binasında yer alan her bir heykel intihar eden bir erkeği temsil ediyor. CALM’ın başkanı Simon Gunning örgütlerinin 11 yıldır bu sorunla mücadele ettiğini söylüyor. “Project 84 isimli projemizle ve bu heykellerle sorunu herkesin görmesini sağlamak istedik” diyor Gunning. ITV sabah kuşağı sunucuları Philip Scofield ve Holly Willoughby de yayınlarında bu etkileyici projeye dikkat çektiler.

Project 84’ün lideri Matthew Smith de intihar sorununu çok yakından yaşamış biri. Smith’in kardeşi 13 yaşındayken intihar etmiş. Smith yaşadıklarını “Ailesi olarak bizim yaşadığımız dehşet acaba onun intihar etmesini bir şekilde engelleyebilir miydik, ona yardımcı olabilir miydik düşüncesi” diyerek dile getiriyor. Smith ayrıca change.org’da da bir kampanya başlatmış.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI