İngiltere’de Cin Satışları Patladı

  
   Torik Yazarı                        

İngiltere’de cin satışları 2017 yılında bir önceki yıla göre tam %27 arttı. WSTA (Wine and Spirit Trade Ass.) açıkladığı verilere göre 2017 yılında İngiltere’de satılan cin şişesi sayısı 51 Milyon. Yani yaklaşık her İngiliz’e bir şişe…

Bunda en büyük pay yılbaşı sırasında artan tüketim ve İngilizlerin bu dönemde hediye olarak cin almayı tercih etmeleri. Bu artışın bir başka sebebi de markaların artması ve ürün çeşitliliğinin fazlalaşması.

Cin aynı zamanda İngiltere’nin önemli bir de ihraç ürünü. Geçen yılın toplam ihracat rakamı 530 Milyon pound. Baraj olarak kabul edilen 500 Milyon barajı da 2017’de ilk defa geçilmiş oluyor.

İngiltere’de piyasada bulunan cin markası sayısı 100’ü bulmuş. Bu sayı 2011’e göre iki kat fazla. Bu da birkaç yıllık sürede piyasaya 50 kadar yeni markanın girmiş olduğunu gösteriyor.

Shortlist sitesinin yaptığı listeleri bilirsiniz. Onların ‘En İyi Cin Markaları’ listesinin bir numarasında William Chase var. Tabi ki bir İngiliz markası. Ama ikinci sıra bir Alman’ın; Monkey 47. Bloom London Dry Gin 3 numarada. Hemen ardından da daha bilindik bir marka olan Beefeater geliyor. Haydi beşinciyi de yazalım ve listemize bir son verelim; Hendrick’s.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI