İlk Buluşmada Ismarlanmaması Gereken 5 Yemek

  
   Torik Yazarı                        

Hoşlandığınız birisi var. Yemeğe davet ettiniz. Ve davetiniz kabul edildi. Sizden mutlusu yok. Mekanı seçtiniz, kararlaştırdığınız saatte buluştunuz. İçinizi kıpır, kıpır. Sıra yemekleri ısmarlamaya geldi. Aman diyelim bu 5 yemekten uzak durun! Bizden söylemesi.

1Spagetti

Spagetti, tagliatelle ve spagettini, kısacası uzayıp giden her türlü makarna. Bu tip makarnaları çatal ve kaşıkla yemekte ne kadar usta olursanız olun o bir damla domates sosu yine de o gömleğe/elbiseye damlayacaktır. Kesin! Gecenin geri kalanını lekeli bir gömlekle geçirmek istemiyorsanız spagetti ısmarlamayın, bu kadar basit. Yerine penne ne güne duruyor? Yemesi kolay, başınıza dert açmaz. İlla makarna diyorsanız biz de size ‘penne’ deriz.

2Hamburger

Dünya mutfağı sunan, yeni tarz, havalı kafe-restoranların hepsinin menüsünde hamburger bulunur. Yanılıp da ısmarlayayım demeyin. Genelde tahta bir tabakta, yanında patates kızartması ve bilumum salatayla sunulan o hamburgeri elle yemeye kalksanız olmaz. Çatal bıçakla keserek yeseniz de bir garip durur. Ve o sos illa ki fışkırır bir şekilde. İyisi mi siz hamburger ısmarlamayın, içiniz rahat etsin.

3Fajitas

Fajitas ısmarlamak için yine ilk randevunuzu şu havalı kafe-restoranlardan birinde vermiş olmanız lazım tabii. Yoksa köşe başındaki lokantaya fajitas demeye kalkmayın, lokantacıyı şoka sokmayın. Damağımızın yeni yeni alışmaya başladığı bu yemekleri yemenin doğru yolu elle yemek. Fajitas ya da tacos olsun burritos olsun, haklısınız, iyi yapılırlarsa çok lezzetli yemekler ama unutmayın bu yemek randevusunun bir de devamı olabilir. Bütün gece ellerinizin burritos kokmasını istemiyorsanız bu Latin yemeklerinden uzak durun deriz. Çünkü kaç kez yıkarsanız yıkayın çıkmaz elinizden o fajitas-buritos-tacos kokusu!

4Soğanlı Piyaz

Daha klasik bir yerde buluştunuz ve menüde köfte piyaz var. Köfte de yıkılıyor. Tam usta işi. Tamam, itirazımız yok. Ama o piyazı soğanlı almayın ne olur! Garsona “piyazım soğansız olsun” demeniz yeterli. Arkadaşlar alışık zaten. Sıkıntı yok! Gecenin devamında buram buram soğan kokmanın ne gereği var, değil mi?

5Hint Yemeği

Başlığa Hint yazdık ama siz onun yerine çok alışık olmadığınız herhangi bir egzotik mutfak ismini de yazabilirsiniz. Alışık değilseniz eğer maceraya bugün atılmayın. O mide dediğimiz organ çok çabuk bozulabilir, biliyorsunuz. Sonrası da Allah muhafaza ishal. Geceyi lokantanın tuvaletinde geçirmek istemiyorsanız yemeye alışık olduğunuz bir şeyler ısmarlayın, bizden söylemesi!

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI