Hollanda’da Yaşlılar İçin Özel Kasaba

  
   Torik Yazarı                        

İleri ve modern bir ülke olmanın göstergelerinden biri de insanına verdiği önem, duyduğu saygı. Hollanda’da bunama sorunu yaşayan yaşlılar için kurulan kasaba tam da bu saygı ve önemin güzel bir örneği.

Fotoğraf Niek Roozen internet sitesi

Kasabanın adı Hogeweyk. Proje bir Hollandalı mimarın elinden çıkmış. Niek Roozen her şeyden önce ‘yeşil’ parolasıyla yola çıkan bir mimar. Projelerinin tamamında ön planda yeşile verilen önem yer alıyor. Kasaba sıfırdan inşa edilmiş. Kasabada 23 ev bulunuyor. Her evde 6 ila 8 yaşlı yaşıyor. Her evden sorumlu bir de çalışan var. Yaşlılar istedikleri yere gitmekte serbest. Kasabada bir süpermarket, birkaç dükkan, restoran, kafe hatta bir tiyatro bile yer alıyor. Kasaba sakinlerinin her türlü ihtiyaçları düşünülmüş! Hatta Hogeweyk tiyatro salonu komşu kasaba sakinlerine de açık. Bu kasabada yaşayan yaşlıların daha az ilaç kullandığı ve daha sorunsuz bir yaşam sürdükleri yapılan araştırmayla kanıtlanmış.

Projenin yaratıcısı Niek Roozen’in ilk önceliği ‘yeşil’

Uygulama çok talep görüyor. Ama yer kısıtlı. Maalesef uzun bir bekleme listesi var. Bir çözüm yolu, bu tarz kasabaların sayısını arttırmak olabilir.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI