Gelecek Nesillere Boynumuzun Borcudur

  
   Torik Yazarı                        

Greta Thunberg adını duydunuz mu? Greta 15 yaşında, geçtiğimiz Aralık ayında Polonya’nın Katowice kentinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesinde yaptığı konuşmayla zirveye damgasını vuran İsveçli bir iklim aktivisti. ‘İklim Sorununa’ dikkat çekmek için 2018 yılının Ağustos ayında başlattığı “Gelecek İçin Cuma Günleri Okula Gitmeme” eylemi dalga dalga yayılarak bir çok Avrupa şehrine olduğu gibi bizim şehrimize de ulaştı.

Geçtiğimiz yaz aylarında İsveç son 66 yılın en sıcak yaz mevsimini yaşayıp sıcak hava dalgaları ve orman yangınları ile mücadele ederken, Stockholm’de yaşayan 15 yaşındaki bir kız çocuğu Eylül ayında ülkesinde gerçekleştirilecek seçimlere kadar okula gitmeyerek politikacıların iklim sorununa olan ilgisizliklerini protesto etti. Stockholm’deki parlamento binası önünde sessizce oturarak oradan geçenlere ‘Bunu yapıyorum, çünkü siz yetişkinler benim geleceğimi mahvediyorsunuz.’ yazan broşürler dağıttı. Bu eyleme destek verenler olduğu gibi eylem yapmak yerine okula gitmesi gerektiğini söyleyenler de oldu. Ailesi ise protestoya son verip okula geri dönmesini istemekle birlikte onun eylemine sonuna kadar saygı gösterdi. Greta’nın eylemi istediği gibi büyük kitlelere ulaştı ve halen de yayılmaya devam ediyor. En canlı örneğini şehrimizde yaşadık ve yaşamaya da devam edeceğiz gibi gözüküyor. Eylemin adı ‘Fridays for Future’. ‘İklimi Değil Sistemi Değiştirin’ mottosuyla yola çıkan gençler ilk olarak 18 Ocak 2019 tarihinde okula gitmeyip saat 12.00’da gerçekleştirdikleri gösteri yürüyüşünün ardından ellerindeki plaketler ve posterler eşliğinde belediye binasının önündeki alanda toplanarak eylemlerini tamamladılar. Şimdi bu eylemin tekrarı gerçekleşecek. 15 Mart tarihinde saat 12.00 de söz konusu eylemi izlemek için ben de sokaktaki yerimi alacağım. İklimi ve doğayı korumak için herkesin bireysel olarak da yapabileceği bir şeyler olduğunu savunan gençlerin bu duruşu bana umut veriyor ve hepsine yarattıkları farkındalık için teşekkür ediyorum. Evet doğayı tüketmek yerine ona sahip çıkabiliriz, her birimizin tek tek yapabileceği önemsiz zannettiğimiz ama dalga dalga büyüyebilecek o kadar çok pozitif şey var ki! Varlığımızı sürdürmek için sadece çocuk yapmak değil aynı zamanda onlara üzerinde yaşanabilecek bir dünya da bırakmak zorundayız! Bir zamanlar dutluk olan yerlerin hikayesini anlatmak yerine dutlukların kendisini gösterebilmeliyiz.

Image by niekverlaan on Pixabay

Bakın ne diyor Greta konuşmasında;
“Adım Greta Thunberg, 15 yaşındayım ve İsveç’ten geliyorum. Burada iklim adaleti için konuşuyorum. Birçok insan İsveç’in sadece küçük bir ülke olduğunu ve ne yapacağımızın önemli olmayacağını söylüyor. Ancak fark yaratmak için hiçbir zaman küçük olmadığımızı öğrendim. Ve eğer birkaç çocuk sadece okula gitmeyerek dünyanın dört bir yanında manşetlere çıkabiliyorsa gerçekten istersek birlikte neler yapabileceğimizi hayal edin. Ancak bunu yapabilmek için ne kadar rahatsız edici olursa olsun açık konuşmak zorundayız. Siz sadece hiç bitmeyen yeşil ekonomik büyümeyi konuşuyorsunuz çünkü popüler olmaktan korkuyorsunuz. Yapılması mantıklı olan tek şey imdat frenini çekmek iken siz sadece bizi bu hale getiren aynı kötü fikirlerle ilerlemekten söz ediyorsunuz. Biz çocuklara bıraktığınız şeyin böyle bir yük olduğunu itiraf edebilecek kadar bile olgun değilsiniz. Popüler olmak benim umurumda bile değil. İklim adaleti ve yaşayan bir gezegen benim umurumda. Oldukça az sayıda insan muazzam miktarda para kazanma fırsatlarını kaybetmesin diye medeniyetimiz feda ediliyor. Benimki gibi ülkelerde yaşayan zengin insanlar lüks içerisinde yaşayabilsinler diye biyosferimiz feda ediliyor. Birkaç kişinin lüksünü ödeyen şey birçok kişinin acısıdır. 2078 yılında 75. yaşımı kutlayacağım. Çocuklarım olursa belki o günü benimle geçirecekler, belki bana sizi soracaklar. Çocuklarınızı her şeyden çok sevdiğinizi söylüyorsunuz ama böyle olmasına rağmen onların gözleri önünde geleceklerini çalıyorsunuz. Politik olarak neyin mümkün olduğunu konuşmak yerine yapılması gerekenlere odaklanmadığınız sürece umut yok. Bir krizi kriz olarak ele almadığımız sürece çözemeyiz. Fosil yakıtları yerin altında bırakmamız ve dürüstlüğe odaklanmamız gerekiyor. Ve bu sistemin içinde çözümlerin bulunması imkansız, belki de sistemin kendisini değiştirmemiz gerekiyor. Buraya umursasınlar diye dünya liderlerine yalvarmaya gelmedik. Bizi geçmişte görmezden geldiniz ve yine görmezden geleceksiniz. Bahanelerimiz tükendi ve zamanımız da tükeniyor.  Buraya hoşunuza gitse de gitmese de değişimin geleceğini haber vermeye geldik. Gerçek güç insanlara aittir.”

Sevgili Greta, 08 Mart Kadınlar Günü vesilesiyle; başlattığın bu duyarlılık için, güç dediğimiz şeyin kaslarla sınırlı olmadığını gösterdiğin için ve tek bir kadının bile isterse çok büyük işler başarabileceğini yeniden ispatladığın için sana tekrar tekrar teşekkür ederiz.

Dipnot: Greta’yı twitter, instagram, facebook üzerinden ve www.fridaysforfuture.org adresinden takip edebilirsiniz. 

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI