Flört Şiddeti Hakkında Ne kadar Şey Biliyoruz?

  
   Torik Yazarı                        

Flört Şiddeti deyince genelde suratlarımızda garip bir ifade oluşuyor. “Psikolojik şiddeti duyduk, fiziksel şiddeti duyduk flört şiddeti de ne?” sorusu beliriyor akıllarda. Aslında flört şiddeti psikolojik şiddeti de içine alıyor fiziksel şiddeti de ama en belirleyici başlıkları ‘dijital şiddet’ ve ‘ısrarlı takip şiddeti’

Kadınlar flört şiddetine en çok 14-26 yaşları arasında maruz kalıyorlar. Evlendikten sonra uygulanan şiddete göre önlemini daha erken alabiliyor ve buna engel olabiliyoruz. Bunu tespit etmek aslında çok zor değil. Mor Çatı’ya göre tek yapmamız gereken gözlemlemek ve dinlemek.

Mor Çatı öncelikle sevgilinin başkalarına karşı tutumlarının ele alınmasını söylüyor. Örnek verecek olursak sevgilinizin arkadaşlarıyla arası sık sık bozuluyorsa ve hemen ardından yeni arkadaş edinmeye çalışıyorsa, kendi hatalarından başkalarını sorumlu tutuyorsa, sizi fiziksel görünüşünüzle sık sık yargılıyorsa bunlar hiç de sıradan davranışlar değil. Bununla beraber kendinizi onun yanında sürekli “Bir şeylere kızacak mı acaba?” diye düşünürken buluyorsanız ve sosyal hayatınızdan, çevrenizden uzak kalmaya başladıysanız da bir düşünmenizde yarar var deriz. Mor Çatı’ya göre flört şiddetini madde madde de inceleyebiliriz. Bunlar fiziksel flört şiddeti, cinsel flört şiddeti, psikolojik flört şiddeti, sosyal flört şiddeti, dijital flört şiddeti ve ısrarlı takip şiddeti. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz https://www.morcati.org.tr/tr/8-mor-cati-kadin-siginagi-vakfi/8-flort-siddeti adresini ziyaret edebilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI