Fazla Üşengecim, ‘Amigdalası Büyüktür’ Raporu Alabilir miyim?

  
   Torik Yazarı                        

“Duygularımla hareket etmek istemiyorum, kalbim mantığıma hükmediyor ve limbik sistemim yarını düşünmeksizin beni içine doğru hunharca çekiveriyor”  diyenlerdenseniz üzgünüz ama  o limbik sisteminizde yer alan ‘amigdala’ olmaz olsununuz biraz fazla aktif olabilir. “Arkadaşım, duygularım mantığımı sık sık ele geçiyor da ben aşık olduğum için ya da ne bileyim Balık burcuyum diye öyledir sanıyordum. Limbik sistem ne, amigdala ne allah aşkına?” da diyebilirsiniz tabii o yüzden hemen kısaca açıklayalım.  Limbik sistem günlük yaşantımızda çeşitli durumlara karşı verdiğimiz duygusal tepkilerin tümünü içinde barındıran bir yapı. Duyduğumuz en ufak seste en ufak kokuda bize geçmişte yaşadığımız olayları hatırlatan yapı var ya o işte. Beyninin sağ lobunu kullananlarda daha aktif olarak çalışırmış bu sistem, şaşırdık mı hayır? Şu hayatın cefasını sağ lob’çular çekti zaten. Neyse, hipotalamusu da bu limbik sistemde hipokampusu da amigdalası da… Ama insanlığın sonunu getirecek bu hırs, bu doyumsuzluk bu öfke ne hipotalamusun ne de hipokampusun suçu, hepsi amigdalanın eseri.

Böyle birden parlamalarımızın, sinirlenince kendimizi kaybedişlerimiz, mutsuzluk hormonlarımızın çıban başı amigdalanın… Son yapılan araştırmalara göre öğrendik ki 7 büyük günahtan en evlerden ırak olanının da sebebi pek sevgili amigdalamızmış. Evet ‘birini kasten öldürmek’ hariç aslında çok da büyük olmayan (çoğu zaman obur, kibirli ve kıskanç olabiliyoruz kendimizi kandırmayalım) o günahların ‘tembellikle’ ilgili olanından bahsediyoruz.

 

Hani “Elim hiçbir işe gitmiyor, şöyle yatağa yatsam saatlerce tavana bakıp bakıp durabilirim, yapmam gereken çok şey var ama başlayamıyorum…” gibi şeyler söylüyoruz ya, bu sizde bir tık fazlaysa ve artık rutin işlerinizi yapmakta zorluk çekiyorsanız amigdalanız normal insanlara göre daha büyük olabilirmiş…Yani keyfi bir durum yok ortada tamamen sağlık problemi diyor uzmanlar. Tabii çevrenizdekilerin ne kadar umurlarından bu olay onu bilemiyoruz. “Ya ben üşengeç değilim, amigdalam büyük sadece” dediğimizde bizi kim ciddiye alır orası koca bir soru işareti.

Peki amigdalanızın büyük olduğundan yüzde yüz eminseniz ne yapmanız gerekiyor? Öncelikle bu plansızlık içinde sizi kaygılandıran ne varsa bir düzene sokmalısınız. Genelde bu tip durumlarda plansızlığın kendisi başlı başına bir kaygı nedeni oluyor bu yüzden güzel güzel ajandalar edinerek işe başlayabilirsiniz. Her gün ne yapmanız gerektiğini saati saatine yazın, çizin ve yaptığınız programa uymaya çalışın. Başlangıçta bu durum anksiyetenizi tetikleyebilir o yüzden bilim insanları bu süreçte meditasyon önerisinde bulunuyor. Sabahın köründe kalkın güneşi selamlayın demek başlangıçta bu sorundan muzdarip olan insanlara haliyle fazla gelebilir o yüzden ufak ufak nefes egzersizleriyle başlamak en mantıklısı. Neyse uzun lafın kısası kim ortaya çıkardıysa bu sorunu teşekkürlerimizi iletelim, hatta bu tip durumlarda rapor alabilme hakkımız da olmalı bu talebimizi de yetkili mercilere duyuralım.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI