Farrah Fawcett’ın İkonik Mayosu

  
   Torik Yazarı                        

Farrah Fawcett ve bir poster çekimi için giydiği kırmızı tek parça mayosu ve bu pozunun yer aldığı poster…. Evet işte bu poster dünya çapında en çok satan mayo posteriymiş.

Mayonun aslı Washington D.C.’de bulunan Smithsonian Amerikan Tarihi Müzesi’nde sergileniyor

Fotoğrafı Bruce McBroom adında bir moda fotoğrafçısı çekmiş. Çekimler Fawcett’ın Mulholland Drive’daki (bu arada 2001 tarihli muhteşem David Lynch filmini de hatırlayalım lütfen) malikanesinde yapılmış. Mayonun yaratıcısı Norma Kamali’ymiş. McBroom’un işleri bir anda açılmış, posteri basan şirket, The Trikilis Brothers görmediği işi yapmış, Kamali’nin bir anda popüler olduğunu söylemeye de gerek yok sanırız! Ama bu işin bir de diğer yönü var. Bu mayo, Kamali’nin sevmediği tasarımlarından biriymiş ve Farah modacının onayını almadan çekimlerde bu mayoyu kullanmış. Yani, Kamali kendi instagram hesabında (@normak) böyle diyor. O mayo sayesinde bir anda popüler olduktan sonra böyle söylemesi kolay… Yani modacının söylediği çok da inanılır bir şey değil sanki!

Kamali’nin çizdiği bu mayonun adı ‘racer tank’. Günümüz mayoları yanında oldukça demode aslında! Ama bu fotoğrafta önemli olan mayo değil tabii ki, daha çok mayonun içindeki. Farah’ın sarı, lüle lüle saçları, bembeyaz dişleri ve o unutulmaz gülüşü… yani bir de mayodan görünen meme ucu… İşte bu mayo o kadar meşhur ki, orjinali, Washington D.C.’de bulunan Smithsonian Amerikan Tarihi Müzesi’nde sergileniyor. Yanında da bu unutulmaz posterin orjinal bir baskısıyla birlikte. O kadar yani!

Benzer Haber

https://www.torik.tv/tv/charlienin-ucuncu-melegi-kristen-stewart-oldu/

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI