Eğlencenin Adı NABADA!

  
   Torik Yazarı                        

Temmuz ayı çok hareketli geçti bu yıl. Önce iki yılda bir gerçekleştirilen ‘Donau Fest’ Türkçe mealiyle ‘Tuna Festivali’ yapıldı. Tuna’ya kıyısı olan ülkelerin standlarında yemekten el sanatlarına kadar tüm marifetler sergilendi. Güzel havanın da etkisiyle herkes her akşam Tuna kıyısındaki festival bölgesini ziyaret etti. Arkadaşlarla buluşuldu, yemekler yendi, konserler izlendi. Sabahçıların keyfi ise ayrıydı. Tuna manzarasına karşı kahvelerini yudumlayıp sabah sakinliğinde kahvaltılarını yaptılar.

 

Fotoğraf: Esra Bakay

Amaaaa asıl hareketli zamanlar geçtiğimiz hafta sonu ve Pazartesi günüydü. Cumartesi akşamı ışık şöleni vardı. Yağmur sebebiyle yapılıp yapılmayacağı son ana kadar belli olmasa da herkes nehir kenarında yerini aldı. Gece 22.00 civarı tüm nehir üzerinde 8000 kadar mum salına salına geçit töreni yaptı. Arada da gezici bir platform üzerinde farklı farklı bölgelerde havai fişek gösterisi bu nazlı ışıklara eşlik etti. İzlemeye değer tam bir ışık şöleni! Ancak bu ‘Lichtserenade’nin tüm romantikliğine rağmen eğlencenin asıl adı; NABADA’ydı!

Yıllardır sürdürülen gelenek Schwörmontag/Pazartesi Yemini ya da Yeminli Pazartesi Ulm şehrine özel geleneksel bir festival. Açılış Belediye Başkanı’nın yemin konuşmasıyla yapılıyor. 1397 yılından bu yana her yıl Temmuz ayının son Pazartesi gününde saat 11.00’de gerçekleşen konuşma ve çalınan çan ile kutlamalar başlıyor. Bu yıl hiç üşenmedim, konuşmayı anlamam diye de bahane etmedim, ben de gittim. Saat tam 11.00’de balkon konuşmasının yapılacağı ‘Schwörhaus’ binasının önündeydim. Ama geç kalmışım, adım atacak yer yoktu. Ben bu konuşmanın bu kadar talep göreceğini ve bu kadar kalabalık toplanacağını hiç tahmin etmezdim. Zannettim ki şehrin yaşlıları gelir, balkon önüne konan sandalyelerde yerlerini alır, ben de bir köşeden izlerim. Yanılmışım, alana zor girebildiğim gibi balkonu bile zar zor görebildim ve de bana göre gayet ruhsuz ve tek düze konuşma tonuna çok fazla dayanamadım.

Fotoğraf: Esra Bakay

Alandan ayrılıp Tuna kıyısına indim. Niyetim saat 16.00’da başlayacak curcuna öncesinde nehri sakin haliyle son bir kez fotoğraflamaktı. Nehre ulaşana kadar her yerde devam eden akıl almaz hummalı çalışmaları yerinde görmüş oldum. Bakın bu çılgınlık öncesi Tuna nehri, siz bir de bu manzarayı 4-5 saat sonra görmeye çalışsanız kafanızı uzatacak boşluk bulabilir misiniz bilemiyorum…

Fotoğraf: Esra Bakay

Bugün Pazartesi olmasına rağmen okullar yarı zamanlı, işyerleri saat 14.00’te kapanıyor. Festival sebebiyle şehir çalışmaya kapalı eğlenceye ve dağıtmaya açık! Aylarca süren çalışmalar sonucu süslenen ve amatörlerce inşa edilen teknelerle nehirde gerçekleştirilen geçit töreni ve su savaşları gerçekten izlemeye değer. Şakası yok, nüfusu yaklaşık 150bin kişi olan şehir o günlerde rahat iki katına çıkıyor. İğne atsan yere düşmez, otel rezervasyonları aylar öncesinden doluyor. Her yerde bir aktivite, canlı müzikler, gecenin geç saatlerine kadar süren partiler, şehir merkezinde cm boşluk kalmıyor. Tüm senenin sıkıntısı yorgunluğu bir gecede atılıveriyor. Full deşarj durumu!

Fotoğraf: Esra Bakay

Konsept su savaşı olunca her yerde bikini mayolarla dolaşan insanlar görüyorsunuz. Anlayacağınız kostüm zorunlu; mayo ya da bikini, ayaklar çıplak ya da en fazla terlikli tercih size kalmış. Su dökmek için kova kullananı da var uzak bölgelere ulaşmak için özel ekipman kullananı da. Ama kıyı bölgesinden iştirak etmek isteyenler illa ki su tabancalı. Bu kadar eğlence tartışmasız da olmuyor tabii; kıyıdan curcunayı seyredenler ıslanmaktan çok şikayet edince işin ucu Nabada’yı iptale kadar gitmiş birkaç yıl öncesinde. Neyse ki sıkı kurallar koyarak işi tatlıya bağlamışlar. Bu yıl koca koca pankartlar asılıydı ‘İzleyicileri ıslatmak yasaktır’. Güvenlik önlemleri had safhada, sanırım şehrin bütün polisleri bölgede kol geziyordu. Bu kadar kalabalık, tüketilen tonlarca bira ve gençleri taşkınlık olmadan bir arada tutabilmek de ayrı bir beceri ve bir o kadar da zor olsa gerek. Biz henüz izleyici olmanın ötesine cesaret edemedik bu festivalde ama bakarsınız önümüzdeki yıllarda bir bota atlayıp öncü birlik olarak en önce gelen aileler arasında yerimizi alırız! Neyse çok anlattım buyrun hızlı bir tur izleyin bakalım siz ne düşüneceksiniz?

https://binged.it/2mKfsCc

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI