Dünyanın En Mutlu Ülkesinin Yaşam Sanatının Belgeseli Çekiliyor

  
   Torik Yazarı                        

“Dünya Mutluluk Raporu”na göre Danimarka dünyada insanların en mutlu yaşadıkları ülke. Öyleyse Danların nasıl mutlu olduklarına bakmakta fayda var. Son yılların en çok konuşulan ve en popüler kavramlarından biri haline gelen hygge (hü-ge diye okunuyor), Danimarkalıların kendilerine mutluluğu getirdiğine inandıkları ‘yaşam sanatı’.

Peki nedir bu hygge? Tam çevirisi olmamakla birlikte, “sıcak bir atmosfer yaratıp, sevdiklerinizle birlikte hayattaki güzel şeylerin tadını çıkarmak” veya “kendimizi huzurlu, güvenli ve mutlu hissetiğimiz anlar” gibi farklı şekillerde tanımlanabiliyor.

Hygge açıklaması zor bir konsept; ancak deneyimlerken anlayabileceğiniz bir kavram. Size sıcaklık ve mutluluk hissi getiren basit şeyleri takdir edip, onlardan zevk alabilmeye odaklanan hygge, birkaç mum yakıp, kanepeye kıvrılıp battaniyenin altında kitap okumak da olabilir, müzik açıp arkadaşlarınızla dans etmek de, bir bardak sıcak çay da…

Kelime kökeni olarak çok eskilere dayanan ve Norveçce’den gelen “buz gibi soğukta dışarda uzun bir gün geçirdikten sonra kendine sığınacak bir yer bulmak” anlamına gelen hygge, soğuk ve depresif kış günlerinde en çok da ihtiyacımız olan şeye, sıcak bir atmosfere ve rahatlığa ulaşmamıza yardımcı olur belki de, kim bilir.

Hygge, 2016 sonbaharında yayımlanan iki kitapla hızla yükselişe geçti ve aynı yıl Oxford Sözlüğü’nün “yılın sözcüğü” finaline kalan kelimelerden biri oldu.

Uluslararası çok satanlar arasında bulunan The Little Book of Hygge’nin yazarı ve aynı zamanda Mutluluk Araştırma Enstitüsü’nün başkanı Meik Wiking; “Hygge ‘samimiyet sanatı’ ve ‘ruhtaki sıcaklık duygusu’ndan, ‘rahatlatıcı şeylerin varlığından duyulan keyif’ ve ‘birlikteliğin verdiği güven duygusuna’ kadar her şey olabilir” diye açıklıyor hygge kavramını. “Amerikalılar için özgürlük ne ifade ediliyorsa, Danlar için de hygge onu ifade ediyor” diye de ekliyor.

Wiking’e göre hygge, insanların gündelik yaşamlarında mutlu olmaları için büyük önem arz ediyor. Wiking, hygge’ye ulaşmanın temel taşının aile, arkadaşlar ve partnerinizle olan ilişkiniz olduğunu belirtiyor. “Sevdiklerinizle vakit geçirmek belki de mutluluğun en önemli bileşeni olabilir” diyor ve ekliyor “en önemli sosyal ilişkiler düşüncelerinizi ve hislerinizi paylaştığınız ve karşılıklı birbirinize destek verdiğiniz ilişkilerdir.”

“Book of Hygge”nin yazarı Louisa Thomsen Brits ise hygge’yi “farkındalık halinde olmak” olarak tanımlıyor. Kitabında hygge’nin öne çıkarılan objelerinden çok, felsefik ve manevi yönüne odaklanan Brits, Danların yakın çevreleriyle birlikteliklerini güçlendirmek için daha çok küçük gruplar halinde vakit geçirmeyi tercih ettiklerini belirtiyor.

Soderberg’e göre hygge evrensel bir kavram; “mum ışığı ile aydınlatılan bir odaya girdiğinizde hissettiğiniz şeyler tıpkı anne karnındayken hissetiğimiz gibi; yumuşak bir şeye sarılı olmanın verdiği rahatlık duygusu, sıcaklık ve loş bir ortam” diye tanımlıyor.

Peki biz hayatımızda hygge’yi nasıl bulabiliriz?

The Little Book of Hygge’ye göre 9 basit adımda hygge hissetmek mümkün.

1- Sıcak bir ortam: Işıkları söndürüp birkaç mum yakın.
Danların hygge bir ortam yaratmak için yılda 6 kilo mum yaktıkları biliniyor.

2- Rahatlayın: İster sıcacık battaniyenize sarılın, isterseniz en sevdiğiniz yumuşak çoraplarınızı giyin.

3- Güvenli bir yer: Neresi olduğu önemli değil, sizi ve sevdiklerinizi güvende ve korunaklı hissettirsin yeter.

4- Anda kalın: Cep telefonunuzu bir kenara bırakın, şimdi ve burada olun.

5- Eşitlik ve uyum: Herkese eşit önemi gösterin ve öne çıkmaya çalışmayın. Sevdiklerinizle daha kaliteli vakit geçirmek için birlikte yemek yapıp birlikte temizleyerek görev paylaşımı yapın.

6- Birliktelik: Tek başınıza da hygge bir zaman geçirebilirsiniz ama sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve ilişkilerinizi sağlam tutmak bunu daha keyifli hale getirir.

7- Drama yok: Politika tartışmalarına girip tansiyon yükseltmeyin ve başkalarının dedikodusunu yapmayın. Hayatın olumlu taraflarına bakıp, sevdiğiniz insanlarla bir arada olmanın verdiği mutluluğa odaklanın.

8- Şükredin: Gördüklerinize, duyduklarınıza, kokladıklarınıza… Sahip olduğunuz her şeye şükredin.

9- Zevk alın: Bir kahve, bir şeker belki de bir pasta olabilir. Suçluluk duymadan zevk alarak yiyin.

Göründüğü üzere çok basit bir şekilde tüm olay samimiyet, rahatlık, mutluluk, yalınlık ve sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirmekte.

Tüm dünyayı etkisi altına alan hygge kavramının 2018 yılı içinde ise belgeselinin gösterime girmesi planlanıyor. Bu İskandinav yaşam sanatını daha iyi anlamak için belgeseli merakla bekliyoruz.

Belgeselin fragmanı:

findinghyggefilm.com/#trailer

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI