Bir Zebrayla Bir Eşek Çiftleşirse Ne Olur?

  
   Torik Yazarı                        

Atla eşeği biliyoruz, katır oluyor… Ama ya atın yerini bir zebra alırsa. Evet, yine ortaya farklı bir tür çıkıyor ve bu türün adı da ‘zonkey’.

İngiltere’nin Somerset bölgesinde bir çiftlikte işte böyle bir yavru dünyaya geldi. İsmini de Zippy koydular. Zippy’nin annesi bir zebra, babasıysa eşek. Çiftliğin sahibi Christine Turner 6 yaşındaki bu zebrayı Almanya’dan satın almış ve 9 tane eşeğinin olduğu çiftliğine getirmiş. Zebrayla Zippy’nin babası Rag’in çiftleşmeleri için özel bir çaba sarf etmemiş. Her şey kendiliğinden oluvermiş. Ve dünyaya bu sevimli yavru gelmiş.

Zonkey’ler zebra genleri dolayısıyla vahşi hayvan davranışları da sergiliyor. Dış görünüş olarak sanki enine çizgili çorap giymiş eşeğe benziyorlar. Bu hayvanlar günümüzde ortaya çıkmış hayvanlar değil. 18. yüzyıldaki bazı çizimlerde görülüyor. Hatta Charles Darwin’in bazı makalelerinde bu hayvanlardan bahsediliyor.

Bu tarz ‘hibrid’ bir diğer canlıysa dişi zebrayla erkek atın çiftleşmesinden doğan ‘zebroid’. At sülalesinden bütün hayvanlar birbiriyle çiftleşebilme özelliğine sahip. Bunun en bilinen örneği tabii ki katırlar.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI