Bir Yılda Dünyadaki Her Ülkeden Bir Kitap Okudu

  
   Torik Yazarı                        

Ann Morgan isminde genç bir kadın yazar üşenmemiş kendine bir hedef koymuş; bir yıllık sürede her bir ülkeden bir kitap okumak. Okumuş da.

Dünyada yaklaşık 200 ülke var. Sayı yaklaşık çünkü bazen bir ülkenin tanıdığını başka bir ülke tanımıyor, ötekinin tanıdığına da diğeri düşman. Ann Morgan, ülke sayısını netleştirmek için Birleşmiş Milletler’in ülke statüsünde kabul ettiği 195 ülkeyi almış, bunlara Taiwan’ı eklemiş ve olmuş bize 196 ülke. Bu kadar farklı ülkenin yazarlarından yayınlanmış kitap bulmak kolay iş değil tabii. Üstelik İngiltere’de yayınlanan kitapların sadece ve sadece %4,5’i çeviri eserlerden oluşuyor. İngilizlerin %62’si sadece İngilizce biliyor ki bu rakamın bir kısmı İrlandaca, İskoçca, Galce gibi adada konuşulan diller. Yani yabancı yazarları İngilizce çevirisinden okumak İngiltere’de bile kolay iş değil. O da bir blog yaratmış. Blogun adı A Year of Reading the World. Buraya dünyanın dört bir yanından öneriler gelmiş. Bazı ülkelerden yazarlar, örneğin Türkmenistan’dan Ak Welsaper, Panama’dan Juan David Morgan direkt ulaşmışlar Ann Morgan’a.

Dile kolay 196 ülke… Bunların arasında Sao Tome ve Principe de var mesela. Bu küçük ada ülkesinden İngilizce’ye çevrilmiş tek bir eser bile yokmuş. Burada devreye bir grup gönüllü girmiş ve adalı bir yazar olan Olinda Beja’nın kısa hikayelerini İngilizce’ye çevirmişler. Ann Morgan birçok ülkeyi de ziyaret etmiş. Bhutan’lı yazar Kuzang Choden’le Budist tapınaklarını da gezmiş, Sudan’da tüm zorluklara ve engellemelere rağmen yerel hikayeler peşinde köyleri de dolaşmış.

Ann Morgan’ın hikayesi yeni değil aslında. Genç yazar bu maceraya 2012 yılında atılmış. Peki aklımıza hemen, Türkiye’den hangi yazarın hangi eserini okumuş olabilir sorusu geliyor, değil mi? Uzun bir öneri listesinin içinden Elif Şafak’ın ‘Aşk’ kitabı olmuş Türkiye’yi temsil eden. Diğer seçenekler arasında tabii ki Orhan Pamuk varmış. Onunla birlikte Latife Tekin, Murathan Mungan, Orhan Kemal, Reşat Nuri Güntekin, Yaşar Kemal, Sabahattin Ali, Kemal Tahir, Ahmet Hamdi Tanpınar… Bizdeki liste uzun. Birkaç ülkeye daha bakalım. Fransa mesela, Faiza Guene, Just Like Tomorrow, Almanya, Clemens Meyer, All the Lights, İtalya, Roberto Saviano, Gomorra, Hollanda, Gerbrand Bakker, The Twin, Norveç, Knut Hamsun, Hunger, Rusya, Alexander Solzhenitsyn, One Day in the Life of Denisovich ve Amerika Birleşik Devletleri’den Neil Gaiman, American Gods… 196 seçkiyi burada vermek zor. Eserlerin tam listesi Ann Morgan’ın internet sitesinde yer alıyor www.ayearofreadingtheworld.com Ülkeler arasında Seyşel Adaları’ndan Samoa’ya Ruanda’dan Katar’a kadar dünya kadar ülke olunca liste de ilginç oluyor. Üstelik her ülkeden sadece tek bir yazar ve tek bir esere yer var bu listede.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI