Ben Palamut, Sen Torik

  
   Torik Yazarı                        

Alan Davidson imzalı, her kitaplıkta bulunması gereken bir kitap vardır; Akdeniz Balık Yemekleri (ülkemizde bu kitabın Dost Yayınları’ndan çıkmış güzel bir baskısı var, bulun alın bir zahmet). Bu 400 küsur sayfalık kitabın balık yemekleri dışında asıl özelliği Akdeniz’de bulunan tüm balıklar ve hatta tüm deniz canlıları üzerine tam bir referans kitabı olmasıdır. Akdeniz deyince kuzeyde İtalya’sı, Fransa’sı, Hırvatistan’ı, güneyde Tunus’u, Cezayir’i, doğuya gelince de biz, Yunanlılar, Lübnanlılar falan, acayip kalabalık, farklı diller konuşan koca bir insan topluluğu. İşte bu ülkelerde bu balıklara değişik isimler verilmiş doğal olarak. Bu balıkları isimlendirmede en eli açık İtalyanlar olmuş. Birçok dilin tek bir isimle geçtiği balıklara türlü, türlü isimler vermişler. İşte bu konuda biz de İtalyanlardan hiç geri kalmamışız. Öyle ki palamuta boyuna posuna göre tam 9 ismi layık görmüşüz.

İşte size palamut ailesi:

Latince ismi Sarda Sarda olan Palamut kemikli balıklar (Teleostei) takımının uskumrugiller (Scomridae) familyasından Akdeniz, Karadeniz ve hatta Atlantik Okyanusu’nda bulunan bir balık.

Boyuna göre tam 9 ismi var demiştik. En küçüğü olan Palamut Vanozu’nu saymayalım. En büyüğü olan Peçuta’yı da pek gören yoktur kanımızca. Daha doğrusu balıkçılarımız palamutun o boya gelmesine pek imkan vermiyorlar da diyebiliriz.

Gelelim bildiğimiz gördüğümüz palamutlara. Şimdi bir kere Çingene Palamut’u var. Boyu 30 santimden az olan. Öncelikle almıyoruz, yemiyoruz, tutanı kınıyor, tezgahına koyan balıkçıya da iki çift laf ediyor ve hatta gerekli yerlere şikayet ediyoruz.

Palamut 30 santim boya ulaştı mıydı gerçek Palamut oluyor.

Bir büyüğü Kestane Palamutu,

45 santimi buldu mu Zindandelen. Ne güzel isim değil mi? Zindandelen. Bu ismin de bir hikayesi var tabi. O da bir sonraki habere kalsın.

Biz palamut sıralamasını bitirelim.

50-60 santim arası Torik. Balık iyice yağlandı. Lakerdası nefis olur. İnternet sitesi ismiyse hele, yeme de yanında yat!

Biraz daha büyürse Sivri. Şile açıklarında çok güzelleri tutulur hem de oltaya.

 

Ve geliyoruz Altıparmak’a. Boy artık oldu 70 santim. Gördün mü kaç! Altıparmak’ın şakası olmaz.

Palamut ailesinden şimdilik bu kadar.

 

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI