Amerikan Üniversitelerinde En Büyük Düşüş Tarih Bölümünde

  
   Torik Yazarı                        

Amerika’da üniversiteye giden öğrencilerin sayısının artmasına rağmen tarih bölümünü seçenlerin sayısı giderek azalıyormuş. Araştırmayı yapan Northeastern Üniversitesi tarih profesörlerinden Benjamin M. Schmidt.

Amerikan üniversitelerinde yaklaşık 24.000 öğrenci tarih okumakta. Bu da toplam üniversite öğrencilerinin sadece %2’sine denk geliyor. Bu rakam sadece birkaç yıl önce 3 katıymış. Bu azalma ülkenin her bölgesinde yaklaşık aynı oranda gözüküyor. Ayrıca kadın ve erkekler arasında da belirgin bir değişiklik yok. Aynı şekilde farklı ırk grupları arasında da durum aynı. Tarih okumak her cinsiyetten, her ırktan öğrenciyi aynı şekilde etkiliyor. Artık tarih okunmuyor üniversitede, bu kadar basit!

Tarih bölümü Yale’de hala popüler bölümlerden

Profesör Schmidt’in araştırmasını haber yapan The New Yorker, üniversiteler arasında da bir çalışma yapmış. Yale gibi ülkenin en prestijli üniversitelerinde tarih hala gözde bir bölüm. Yale’de tarih bölümü en çok ilgi gören üçüncü bölümmüş. Ama diğer üniversitelerde durum aynı değil. Örneğin Wisconsin Üniversitesi gelecek yıl için tarih bölümünü lav etmeyi planlıyormuş. Gazetenin yaptığı analiz bazı bölümlere olan ilginin azalmasını 2008 krizine bağlıyor. Bu krizin ardından birçok aile çocuklarının daha güvenli bölümlerde okumasını ve geleceklerini garanti altına almasını ön plana çıkarmış. Birçok bölümün ‘gözden düşmesi’ de 2011’den itibaren başlamış. Zaman, sevdiği bir bölümü okumak dönemi değilmiş artık. Önemli olan karın doyurmakmış. Ekonomik kriz sadece öğrenci ailelerini ilgilendiren bir konu da değil üstelik. Amerika’daki bu özel üniversitelere fon sağlayan kişiler de hangi bölümün öne çıkacağına, hangi bölüme daha çok yatırım yapılacağına herkesten önce karar veren kişiler. The New Yorker, tarih bilmemenin yol açtığı yanlışlıklara örnek olarak ABD başkanı Donald Turmp’ın son açıklamalarından birini göstermiş. Afganistan’daki Rus işgali konusunda bir demeç veren Trump, konu hakkında hiçbir bilgisi olmadığını kurduğu cümleyle açık etmiş. Tarihi bilmeden günümüzü anlamak zor. Kısacası tarih bilmek şart!

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI