Amazon Çalışanları Trump’ın Göçmen Politikasına Teknoloji Üretmek İstemiyor

  
   Torik Yazarı                        

Amazon CEO’su Jeff Bezos çalışanlarından bir mektup aldı. Çalışanlar bu mektupta Amazon’un yüz tanıma cihazları ve benzer teknolojileri hükümet kuruluşlarına satmasını protesto ediyordu.

Amerikan Göçmen Bürosu Donald Trump yönetiminin sıfır tolerans yaklaşımından yola çıkarak, geçtiğimiz hafta ABD-Meksika sınırında insanlık dışı görüntülere sebep olmuştu. Ekranlara yansıyan görüntülerde çocuklar ailelerinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Amazon çalışanlarının mektubunda aynen şöyle yazıyor: “Etik değerlere önem veren biz Amazon çalışanları ürettiğimiz şeylerin nasıl ve nerede kullanılacağı üzerinde de söz sahibi olmak istiyoruz. Tarihten öğrendiğimiz bir şey var, o da Hitler’in nasıl IBM teknolojilerini kullandığı. IBM o dönem sorumlu davranmamıştı ve olaylar anlaşıldığında artık iş işten geçmişti. Biz bunun tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz”. Tarihçilerin, IBM tarafından geliştirilen teknolojilerin Naziler tarafından Auschwitz ve Treblinka toplama kamplarında kullanıldığını öne sürüyor. Amazon çalışanları bu mektuplarında Trump’ı açık açık Hitler’e benzetmiş de oluyorlar.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI