196 Ülkeyi Gezdiğini Öne Süren Bir Amerikalı Kadın

  
   Torik Yazarı                        

Önce dünyada kaç ülke var sorusuyla başlayalım. Bileniniz var mı? Zor soru. Aslında bu sorunun tam bir yanıtı da yok. Çünkü bazı ülkeler bazı ülkeleri tanımıyor. Ve bu durum her ülke için farklı olabiliyor. Hatta bu durum biraz esprili bir şekilde şöyle de dile getirilir: Coca Cola şirketi ABD’nin tanıdığı ülke sayısından fazlasında ticaret yapıyor. Garip değil mi?

Yine de dünya üzerindeki ülke sayısını yuvarlak olarak 200 alabiliriz. Ve 1989 doğumlu, Kaliforniya’da yaşayan genç bir Amerikalı tam 196 ülkeyi ziyaret ettiğini öne sürüyor. Eğer doğruysa bu olay birçok dalda bir dünya rekoru. Cassie De Pecol isimli bu Kaliforniyalı birçok konferansa katılarak yaşadıklarını anlatıyor. Hatta gezdiği yerler arasında ‘mutlaka görün’ diyerek 10’luk bir liste bile yapmış.

De Pecol’un listesini merak ettiyseniz işte size genç kadının ilk 10’u:

10ABD

Cassie 10. sıraya kendi ülkesini koymuş. Ama yaşadığı Kaliforniya’dan değil tam ters istikamette, Amerika’nın en kuzey doğusundaki New England’dan bir görüntüyü bizimle paylaşmak istemiş. ‘New England’da sonbahar mevsimi herkesin mutlaka görmesi gereken bir şaheser’ diyor Cassie De Pecol.

9Kosta Rika

‘Maymunlar, taze meyve, iyi müzik ve volkanlar’ demiş gezgin Cassie.

8Peru

Yine Cassie’ye sözü bırakalım: ‘Amazon ormanları ve Aguas Calientes (ünlü Machu Picchu’ya geçiş yolu)’.

7Tunus

‘Kuzey Afrika kültürü ve inanılmaz bir arkeolojik zenginlik’. Cassie, Tunus şehrinin 20 kilometre uzağında yer alan Sidi Bou Said’e hayran kalmış.

6Arap Yarımadası

‘Çöllerde ve dağlarda kendini bulmak’ diyor 27 yaşındaki kızımız. O çöllerde susuz kalmak da var, bizden hatırlatması!

5Pakistan

Cassie en çok otantik yemeklerini beğenmiş. Tahmin edeceğiniz gibi Hint yemeklerinden çok da farklı değil.

4Vanuatu

Nerede orası diye sormayın. Pasifik Okyanusu’ndaymış. Cassie burada kendi deyimiyle ‘dünyanın en nazik insanlarıyla’ tanışmış. İnsanları bilemedik ama deniz muhteşem gözüküyor.

3Maldivler

Tabi her turizm acentasının vitrinini süslüyor bu türkuaz deniz. O kadarını biz de biliyoruz. Bir gün şu deniz üstüne kurulu bungalovlarda da kalacağız. Buraya yazdık!

2Butan

Yavaş, yavaş bir numaraya gelirken karşımıza Butan çıkıyor. ‘Huzur içinde yaşamanın sırrını öğrenmek istiyorsanız’ demiş genç kızımız. 27 yaşında huzur arıyormuş demek ki!

1Moğolistan

Ve bir numarada Moğolistan yer alıyor. ‘Yabani atlara binmek ve bu vahşi doğayı tatmak’ demiş Cassie. Dediği gibi ata binmiş midir? Bilemiyoruz.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI