10 Efsane Sneaker

  
   Torik Yazarı                        

Torik ekibi olarak en sevdiğimiz şeylerden biri de sneaker giymek. Biz de üşenmedik sizin için 10 efsane sneaker seçtik. İşte listemiz…

1ADIDAS STAN SMITH

Herhangi bir sneaker listesine Stan Smith’le başlamamak olmaz! O kadar net! Adidas’ın geçen bütün yıllara ve modalara baş kaldıran modeli ismini 1970’lerin Kaliforniyalı ünlü tenisçisi Stan Smith‘den alıyor,. Ve bu model tenisçinin kendisinden kat kat daha başarılı oluyor. Öyle ki bütün dünyada fanatikleri var. Ana çizgilerinden ödün vermeden ufak tefek değişikliklerle her dönemin 1 numaralı sneaker’ı olmayı başarıyor. Stan Smith, ilk çıktığından bu yana 40 milyondan fazla satan bir efsane.

2CONVERSE ALL STAR

Listemize Stan Smith’le başlayarak Converse tutkunlarını küstürmeyelim ve hiç vakit kaybetmeden ikinci sıramıza Converse All Star’ı yerleştirelim. 50 yıldan fazladır ayağımızda. Toplam satışı 800 milyondan fazla. Coachella güzellerinden, rockçı abilere kadar herkesin ayağında. Hatta gelinlik altında görmüşlüğümüz bile vardır, o kadar yani!

3ADIDAS SUPERSTAR

Unutulmaz bir Adidas modeli daha, Superstar. İlk piyasaya çıkışı 1969… 70’lı yılların basketbol sahalarının en aranan spor ayakkabılarından. Karim Abdul Cabbar mesela, Superstar’larıyla basketbol tarihine geçen maçlara imza atmıştır. Basketçilerden sonra rap’çiler de Superstar’ı keşfetmekte gecikmedi. Run-DMC ‘My Adidas’ diye bir parça bile yaptı, o kadar yani. Sadece rapçiler mi, Coldplay’den Korn’a, Missy Elliott’tan Jay-Z’ye kadar birçok şarkıcının tercihi Superstar oldu. O bir efsane, fazla söze gerek yok!

4NIKE CORTEZ

Bu model için 70’lerin yıldızı desek herhalde yanlış olmaz. Nike’ın 1972’de piyasaya sürdüğü Cortez modeli beklenmedik bir ilgi görüyor. Ve yıllar sonra, 2000’lerin başında marka bu modelini tekrar ön plana sürüyor. Ne de olsa efsane tasarımlar hiçbir zaman eskimez. Cortez modeli ayrıca, bir filmle bir ayakkabının nasıl birlikte anılabileceğinin en güzel örneklerinden biri. Forrest Gump filminde Tom Hanks film boyunca ayağından Cortez’lerini çıkarmıyordu.

5PONY MIDTOWN

Pony, moda dünyasındaki kıyasıya rekabete çok da ayak uyduramamış bir marka. Halbuki 1970’lerde NBA’den önceki Amerikan Basketbol Ligi organizasyonu ABA’in (bu lig 1976’da tarihin tozlu raflarına kalktı) resmi markası Pony’ydi. Bu modeli efsane sneaker’lar arasına almasak olmaz. Modelin bir de bileklisi vardı. O da Uptown. Midtown, Uptown, 2 güzel sneaker…

6PUMA CLYDE

Puma’nın bu modeli de ismini bir sporcudan aldı; Amerikalı basketbolcu Walt ‘Clyde’ Frazier. New York Knicks oyuncusu Clyde için yaratılan bu model basketçiler kadar skateboard’cular arasında da popüler oldu. Hatta daha popüler oldu dersek yalan olmaz. 1973’te piyasaya sürülen Clyde, Puma’nın bir başka efsane sneaker’ı Suede’den devşirilmişti aslında. Yine Suede gibi bu modelin de sonsuz renk alternatifi vardı. Özellikle cart kırmızı olanı şarkıcısından sporcusuna birçok ayakta göze çarptı.

7K-SWISS CLASSIC

K-Swiss 1966’da Kaliforniya’da 2 İsviçreli tarafından (ismindeki Swiss buradan geliyor) kurulmuş köklü bir Amerikan markası. Adidas’ın 3 şeridine 2 tane daha eklemişler, 5 şeritli bir marka yaratmışlar. Aynı yıl piyasaya çıkan Classic modeli ilk olarak Wimbledon’da kullanılıyor. Markanın 1991’e kadar Avrupa’da satışı yok. 2000’lere gelinirken firma büyük bir reklam kampanyası başlatıyor. 2002’de Forbes’in En İyi Küçük Firmalar listesine giriyor. Anna Kournikova’yla anlaşan K-Swiss satışlarını katlıyor. 2013’e gelindiğinde Kaliforniya’dan çıkan ve yıllarca sadece Amerika’da satılan bu marka artık 80 kadar ülkede satışı olan bir marka oluyor. Neyse, yarım yüzyıldan sonra markanın hala en bilinen ve en çok satılan modeli kuşkusuz Classic.

8VANS ERA

Aslında skateboard çılgınları için yapılan ayakkabılar kolay kolay popüler olmaz, sokakta giyilmez falan. Niye mi? Çok karedirler, çok renklidirler hatta çok tipsizdirler. Bu gerçeği ilk bozan model Vans’ın Era modeli. 1976’da piyasaya çıkan Era’nın birçok rengi bulunuyor. Siyah ve kırmızı en çok tercih edilenler. Listemizde bir de Vans olsun…

9ADIDAS LENDL

Bir tenis efsanesi daha, Ivan Lendl. 1960 Çekoslovakya doğumlu ünlü tenisçinin tam 8 Grand Slam kazanmışlığı var. 1992’de ABD vatandaşı olan Lendl’ın özellikle 1981 French Open finalinde 5 sette Borg’a kaybettiği maç tenis tarihinin unutulmazlarındandır. Böyle bir ismi Adidas gibi bir marka kaçırır mı? Kaçırmaz. İşte karşınızda Adidas Lendl. Günümüz için biraz kaba mı acaba? Kaba maba, yine de o bir efsane!

10NEW BALANCE 576

New Balance markasının tarihi 1906 yılına kadar uzanıyor. Boston’da kurulan şirket kısa sürede başarılı oluyor ve özellikle koşu ayakkabısı konusunda ustalaşıyor. Firma modellerine isim vermek yerine sayıyla isimlendiriyor. 576 modeli de New Balance’ın en başarılı, en çok beğenilen, en çok satan modeli. Renk seçeneği neredeyse sonsuz. Özellikle kadın modellerinde o kadar çok renk kombinasyonu var ki insan hangisini seçeceğini şaşırıyor doğrusu.

Listemize sadece 10 sneaker aldık diye diğer efsaneleri unuttuk sanmayın… Onlar da ikinci bir listeye kalsın. Neler mi onlar? Haydi başlayalım saymaya, birkaç tane Nike mesela, NIKE Air Force One Low, NIKE Air Jordan One, NIKE Air Trainer, NIKE Air Max, 2 tane de Adidas, Adidas SL 76 ve Adidas Nastase… Reebok’suz liste olur mu? Buyurun 2 tane de Reebok’tan gelsin; Reebok Newport ve Reebok Pump. Sonra bir Puma daha, Puma Easy Rider. İtalyanları da unutmamak lazım;FILA F13… Onitsuka Tiger Mexico diyoruz ve listemizi şimdilik burada noktalıyoruz.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI