Netflix, Friends İçin Yılda 100 Milyon Dolar Ödeyecek

  
   Torik Yazarı                        

Son günlerin gündem konusuydu, Friends Netflix’ten çıkıyor mu kalıyor mu sorusu. Aslında 10 sezon yayınlandıktan sonra 2004 yılında ekranlara veda etmiş bir dizi Friends. 1994’ten itibaren NBC ekranlarında perşembe akşamlarına damga vurmuş, rakip tanımamış bir dizi. Ama öyle bir hayran kitlesi var ki, son bölümün yayınından 14 yıl sonra hala çok popüler.

Netflix bu diziyi programına dahil etmek için Warner Media’ya yılda 30 milyon dolar ödüyordu. Büyük para! Ama bu büyük rakam bile katlandı ve yılda 100 milyon doları buldu. Netflix’e bu parayı ödeten şey sosyal medyadaki yorumlar oldu. Netflix, 1 Ocak 2019’da Friends bölümlerinin streaming platformundan kaldırılacağını duyurmuştu. Ama özellikle twitter’da öyle yorumlar geldi ki Netflix geri adım atmak zorunda kaldı.

Netflix’in Amerika’da 57 milyon, tüm dünyadaysa 130 milyon abonesi var. Netflix kendi içeriğini üretmek için her yıl milyarlarca dolar harcıyor. En ufak bir yanlış adım bu büyük yatırımın bir anda abone kaybetmesine sebep olabilir. Rekabet önümüzdeki yıllarda giderek artacak. AT&T 2019 sonuna doğru kendi platformunu hizmete sunmaya hazırlanıyor. AT&T, geçtiğimiz haziran ayında, dudak uçuklatan bir rakama, tam 85,4 milyar dolara Time Warner’ı satın aldı. Onun kuracağı platformda Warner, HBO ve CNN’in filmleri, dizileri ve programları olacak. Amerika’da piyasanın bu çeşit 2 ya da 3 platformu kaldıracak kapasitede olduğu var sayılıyor. Netflix tabii ki yerini sağlamlaştırmış, sektör lideri durumunda. Ancak önce AT&T ardından da Disney’in bu sektöre girecek olmaları Netflix’in Friends gibi kitlesi olan dizileri bırakamamasının başlıca sebebi.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI