Espresso Sözlüğü

  
   Torik Yazarı                        

Bir Türk kahvemiz vardı, şekerli, orta, sade der geçerdik. Fazla detaya girmezdik. Yanında bir de lokum olursa ne güzel olurdu. Bir bardak da su, kahvenin acılığını alsın, damağı rahatlatsın diye. Hem bir kahvenin 40 yıl hatırı vardı. Ne olduysa oldu Avrupa tarzı kahveler hayatımıza giriverdi. Hem de ne giriş? Jet hızıyla. Hepimiz espresso uzmanı olduk çıktık kısa zamanda. Ama sahiden uzman mıyız? Her şeye hakim miyiz bu espresso konusunda? Gelin bilgilerimizi bir tazeleyelim isterseniz.

Espresso

İtalyan kahvelerinin en klasiklerinden. 7 gram kahveden 25 saniyede yapılan 2 cl’lik bir içecek. Kullanılan kahve çok önemli. Kahveyi yaptığınız makina da. Özel makinalarda basınçlı buharla demlenir. Kahvesi Türk kahvesinden bir tık kalın çekilir. İyisi nefistir, kötüsü berbat.

Espresso Macchiato

Espresso’nun üstünde süt köpüğüyle servis edileni. Espresso’yu seven ama biraz da olsa acılığını azaltmak isteyenlerin tercihi. Macchiato’nun İtalyancada kelime anlamı lekeli. Beyaz leke, duman lekesi anlamları var. yani kahvenin üstündeki beyaz süt lekesi… Avrupa’da bazı kafelerde çikolatalı hatta Nutellalı olanları da servis edilir. Kahve bardağının içine bir kaşık Nutella bulanmış olanını bulursanız sakın kaçırmayın.

Espresso Con Panna

Espresso üstünde süt kremasıyla servis edilir. Krema sütten daha yağlı olduğu için kahvenin acılığını daha da azaltır, içimi kolaylaştırır. Con panna’nın kelime anlamı da ‘krema ile’ zaten.

Cafe Latte

1 shot espressoya 10-15 cl süt ilave edilir üstüne de süt köpüğü konur. Espresso’nun en minnoşudur. İçimi kolaydır. Bu arada Amerikalılar köpüksüz olanına ‘flat white’ diyorlar.

Lungo

Daha uzun çekilmiş espresso. 10 cl olduğu için içimi daha kolay tadı daha az serttir.

Double Shot

2 shot espresso’yla hazırlanır. Su oranı da klasik espresso’dan fazladır. Sert, sıkı bir kahvedir.

Americano

İtalya’dan değil Amerika’dan çıkmış bir kahve türüdür. II. Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusundaki askerler için hazırlaması kolay, içimi uzun süren, soğuk havada askerlerin içini ısıtan bir kahve çeşidi olarak çıkmıştır. 1 shot espresso’ya 12-16 cl su ilave edilir. Fazla su konulması içimi kolaylaştırır. Kısacası espresso’nun Amerikalısıdır. Karton bardakta içilmesi karizmayı bozmaz!

BENZER HABER

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI