Pablo Escobar’ın Akıl Almaz Zenginliği

  
   Torik Yazarı                        

Pablo Escobar, bilinen lakabıyla ‘kokain kralı’ ya da ‘El Patron’, daha henüz 35 yaşındayken dünyanın en zengin insanlarından biriydi.

Eğer Netflix abonesiyseniz kanalın başarılı dizisi ‘Narcos’u da seyretmişsinizdir. Wagner Moura’nın Escobar rolünde çok başarılı olduğu dizi uyuşturucu kaçakçılığını tüm sertliğiyle ekrana yansıtıyor. 10’ar bölümlük 3 sezonu Netflix Türkiye’de de izlenebilir.

Pablo Escobar uyuşturucu mafyası içinde basamakları çok çabuk tırmandı. Medellin Karteli’nin başına geçti. Özellikle acımasızlığıyla tanınan Escobar dünyadaki kokain ticaretinin %80’ini elinde bulunduruyordu. ‘El Patron’ lakaplı Escobar’ın o dönemler haftalık gelirinin 420 Milyon Dolar olduğu sanılıyor. Sanılıyor diyoruz çünkü vergisi, kaydı olmayan bir gelir bu ve tam rakam vermek olası değil.

Biz yine de Escobar’ın mal varlığını birkaç maddede sıralamaya çalışalım:

1Haftalık Gelir

1980’lerin ortasında Escobar’ın haftalık geliri ortalama 420 Milyon Dolar.

2%80

Evet, Escobar 80’lerde dünyadaki kokain ticaretinin %80’ini kontrol ediyordu.

3Günlük Sevkiyat

Fotoğraf: Netflix dizisi Narcos

Escobar çetesinin Amerika’ya günde 15 ton kokain yolladığı sanılıyor. Sevkiyat Kolombiya’dan Miami sahillerine yapılıyordu.

4Her 5 Amerikalıdan 4’ü

Günlük 15 ton kokain Amerika’da bu maddeyi kullanan her 5 kişiden 4’ünün ‘El Patron’un sevkettiği kokaini kullandığı manasına geliyor.

5Forbes En Zenginler Listesi

Escobar tam 7 yıl boyunca ünlü Forbes Dergisi’nin en zenginler listesinde yer almış. Listeye 1987’de giren Escobar üst üste 7 yıl listede kalmış.

6Robin Hood

Escobar halkı nasıl kandıracağını da çok iyi biliyordu. Günlük kazancının çok ama çok ufak bir kısmıyla yoksullara yardım ediyor, kiliseye bağışta bulunuyor, kenar mahallelere spor sahaları yaptırıyordu. Bu göstermelik bağışları, Kolombiyalıların ona ‘Robin Hood’ lakabını takmasını sağladı.

7Oğlu Juan

Escobar’ın eşi Maria’dan bir oğlu oldu. Juan 1977’de doğdu. Babası, mafya içindeki basamakları daha yeni tırmanmaya başlamıştı. Juan ileride hem adını hem soyadını değiştirecek, Sebastian Marroquin adını alacaktır. Yeni ismiyle Sebastian geçmişiyle tüm bağını koparıyor, mimarlık yaparak hayatını kazanıyor. Babası öldüğünden beri Kolombiya’ya hiç gitmemiş. Anılarını yazdığı ‘Babam’ isminde de bir kitabı var.

8Bonilla

Escobar 1984’te Kolombiya Adalet Bakanı Rodrigo Lara Bonilla’yı makam otomobilinde öldürtüyor. Bu olay çöküşün de başlangıcı oluyor. Çok sevilen bir politikacı olan Bonilla’nın ölümü halkın gözünü açıyor.

94.000

Escobar’ın direkt kendi öldürdüğü ya da adamlarına öldürttüğü insan sayısı yaklaşık 4.000. Bunlar içinde önemli politikacılar da var kenar mahalledeki zavallı aracılar da, bomba yükleyerek havaya uçurduğu uçaktaki yolcular da.

10Yolun Sonu

Escobar 1993’te vurularak öldürülüyor. Öldüğünde 44 yaşında. Ama kimin ateş ettiği bilinmiyor. Bazı kaynaklar intihar ettiğini de söylüyorlar. Kim ateş ettiyse etmiş, sonuçta Escobar daha fazla insan öldürmeden bu dünyadan ayrılıyor.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI