Nazi Selamı Vermeyen Adam

  
   Torik Yazarı                        

Yıl 1936. Yer Almanya Hamburg. Savaşa daha birkaç yıl var. Ama atmosfer tam da savaş geliyor atmosferi. Naziler her yerde. Hamburg limanında o gün denize yeni bir savaş gemisi indiriliyor. Toplanan halk Nazi selamıyla bu olayı kutluyor. Bir tek o selam vermiyor.

İsmi August Landmesser.  Savaş gemisi denize indirilirken orada. Bir tek o Nazi selamı vermiyor. Bu fotoğraf başka birçok fotoğraf ve belgeyle birlikte Berlin’deki ‘Vahşet Müzesi’nde sergileniyor. Bu fotoğraf birçokları için ‘cesaret’in simgesi.

Landmesser’e dönersek, Hamburg’ta limanda çalışan sıradan bir işçi aslında. Onu farklı yapan sevdiği kadın. Daha bir yıl önce Irma Eckler’le evlenmiş. Sorun şu ki Irma Yahudi. Ve yeni Alman yasaları bir Almanın bir Yahudi’yle evlenmesini yasaklıyor. August Landmesser birçok Alman genci gibi aslında Nazi partisi üyesi. Derhal parti üyeliğinden atılıyor. Ama genç çift, kanunları dinlemeden 2 çocuk yapıyorlar. Ingrid 1935’te, Irene de hemen iki yıl sonra dünyaya geliyor.

August ve Irma bu fotoğraf çekildikten birkaç ay sonra ‘ırka hakaret’ suçuyla tutuklanacak ve zoraki çalışmayla cezalandırılacak. August 1941 yılında serbest bırakılıyor. Ama hemen orduya alınıp cepheye yollanıyor. Sonrası meçhul. Irma ise önce Oranienburg ardından Ravensbrück toplama kamplarına yollanıyor. Burada yaşama veda ediyor.

August ve Irene Landmesser

Tüm bu hikayeyi nasıl mı biliyoruz? Çiftin kızları Irene (Landmesser-Foster) hayatta kalmayı başarıyor ve 1991’de bu fotoğrafa şans eseri denk geliyor. Irene fotoğrafta abasını tanıyor. Basit bir tanımayla olacak iş değil tabi ki ama Irene yılmıyor ve ailesi hakkında birçok belge topluyor. Hikayeyi 1996’da piyasaya çıkan bir kitapta da bir araya getiriyor. Hikaye acıklı. Kitabın adı da ‘Nazi Almanyası’nın Böldüğü Aile’.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI