Kıbrıs Savaşı’nda Kaybolan Türk’ün Cesedi Bir İncir Ağacı Sayesinde Bulundu

  
   Torik Yazarı                        

İsmi Ahmet Hergüner. 1974’te Kıbrıs’taki çatışmalar sırasında kayboldu. Tüm aramalara rağmen bulunamadı. Hergüner’in cesedine ulaşmak yıllar sonra bir incir ağacı sayesinde oldu. Nasıl mı?

Ahmet Hergüner ile iki arkadaşı Kıbrıslı Rum militanlar tarafından bir mağarada öldürüldü. 3 genç adam mağaraya sokulup arkalarından el bombası atılarak vahşice katledildi. El bombası aslında güneş ışığı almayan mağaranın tavanında bir delik oluşmasını sağladı. Bu delikten giren güneş ışığı mağarada bitki yetişmesine olanak sağladı. Ahmet Hergüner’in cansız vücudunun mide kısmında o gün yediği tahmin edilen incirlerin çekirdekleri vardı. Bu çekirdekler tohumlandı, güneşi görünce de ağaca dönüştü. Bildiğiniz gibi incir ağacı çok arsız bir ağaçtır. Yabani olarak kolaylıkla yetişir. Hatta dilimizdeki ‘ocağına incir ağacı dikmek’ deyimi de bu ağacın çok kök salması ve bu güçlü köklerin kaya, duvar, bina temeli dinlemeden genişlemesi yüzünden çıkmıştır. Yani evin yakınına dikilen bir incir ağacı o evin duvarlarına, temeline zarar verir. Konumuza dönecek olursak, incir ağacı Kıbrıs’ta çok bulunan bir ağaç değil. Ne kadar arsız olsa da bu ağacın o coğrafyada, hem de bir mağara girişinde görülmesi bazı araştırmacıların dikkatini çekmiş. Polis eşliğinde yapılan kazılar 3 erkek cesedine ulaşılmasını sağlamış. İşte bunlardan biri de Ahmet Hergüner’miş.

1963-1974 yılları arasında yaşanan çatışmalarda 2.000’den fazla kişi kaybolmuştu. Çoğunluğu adanın Türk nüfusundan olan bu kayıplar bir komite tarafından hala araştırılıyor. Türk ve Rum tarafından birer yetkilinin gözetiminde sürdürülen araştırmalarda şu ana kadar 890 kişinin cesedine ulaşılmış durumda. Ahmet Hergüner ve 2 arkadaşının cesetlerinin bulunma hikayesiyse bu araştırmalar sırasında yaşanan en farklı durumlardan biri kuşkusuz. Ahmet beyin hayatta olan 87 yaşındaki kızkardeşi Münire Hergüner olayları şöyle anlatıyor: “Yarısı Türk yarısı Rum 4.000 nüfuslu bir köyde oturuyorduk. Baskılar artınca kardeşim Ahmet, Türk direniş örgütü TMT’ye katıldı. Haziranın 10’unda Rumlar onu götürdü”. Ahmet’ten bir daha haber alamayan aile yıllar sonra da olsa Ahmet’in cesedine ulaşmış olmaktan memnun. Ve tüm bunlar bir incir ağacı sayesinde oldu.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI