İsmi Kazimierz Piechowski, 1942’de Toplama Kampından Kaçmıştı

  
   Torik Yazarı                        

Yıl 1940. Tutuklunun numarası 918. Yer Auschwitz Toplama Kampı. Girenin bir daha kolay kolay çıkamadığı bir yer. Kazimierz 1919 doğumlu genç bir Polonyalı.

İşte Kazimierz’i diğerlerinden ayıran özellik burada başlıyor. O zamanlar 21 yaşında olan Polonyalı genç, bir SS arabası içinde kamptan kaçmayı başarıyor. Bu kaçış gerçekleştiğinde takvimler 20 Haziran 1942’yi gösteriyor. Onunla birlikte 3 mahkum daha kaçıyor.

Kazimierz siyasi tutuklu. Birlikte kaçtığı arkadaşları da öyle. Kampın çok detaylı bir planını çıkarıyorlar. Kaçtıktan sonra bu planı İngilizlerle paylaşıyorlar. 4 tutuklu SS üniformaları giymiş, ellerinde silahlar, üstü açık bir askeri araçla kamptan kaçıyorlar. Üstelik araç kampın kumandanı Rudolf Höss’e ait. Kaçtıktan sonra Höss’e bir kartpostal gönderip teşekkür ettikleri hakkındaki söylentiyi Piechowski red ediyor. “Öyle bir kart yollamadık” diyor. Kart var ya da yok, Auschwitz’ten kaçmak inanılmaz bir olay. Bu kampta 1940, 1945 yılları arasında büyük çoğunluğu Yahudi 1,1 milyon tutuklunun öldüğü tahmin ediliyor.

Asuchwitz’ten kaçan bu 4 Polonyalı AK’ya katılıyorlar. Yani İngiltere yanlısı bir Polonya direniş örgütü. Savaş bitiyor. Polonya komünist rejimle yönetilmeye başlıyor. Yeni yönetim direniş sırasında İngiltere’ye sempati gösterenlere sıcak bakmıyor, tutukluyor. Kazimierz’e tekrar hapis yolu gözüküyor. Bu sefer de 10 yıl yatıyor.

Hayatı savaşlar, hapishaneler ve mücadeleyle geçen Kazimierz Piechowski geçtiğimiz ay, 98 yaşında hayata gözlerini yumdu. Meraklıları için bu ilginç hikayenin BBC tarafından çekilmiş bir belgeseli olduğunu sözümüze ekleyelim.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI