NFL Olaylı Başlayacak Gibi

  
   Torik Yazarı                        

Amerika’nın en popüler sporu Amerikan futbolu ligi NFL eylülde başlayacak…

32 takımlı NFL ligi takımlarından Miami Dolphins’in bazı oyuncuları ABD’de siyahlara ve diğer azınlıklara yönelik ayrımcı uygulamaları protesto etmek amacıyla milli marş sırasında diz çöküyorlar. Geçen sezon başlayan bu davranış büyük ses getirmişti. Son olarak devreye giren Amerikan Başkanı Donald Trump, twitter hesabından “Buna inanamıyorum, dedikten sonra, oyuncular milli marş sırasında ayakta olmalılar. Bu federasyonun kurallarında yazılı. Böyle yapmazlarsa oyun dışı kalmalılar. Tekrarında tüm sezon ceza almalılar” diye yazdı.

Trump olaya el atmadan önce de NFL ve sporcular sendikası NFLPA duruma bir çare bulmak için görüşmelere başlamıştı. NFL geçen sezonun sonunda oyuncuların marş okunurken diz çökmelerini yasaklamış, alternatif olarak isterlerse seremoniye katılmayarak soyunma odasında kalmalarını ve maç başlamadan hemen önce sahaya çıkmalarını önermişti. Buna uyulmaması durumunda sporculara verilecek ceza konusunda NFL yönetimi topu takım yönetimlerine attı.

Geçen sezon protestolara konu olan Miami Dolphin takımının sahibi Stephen Ross henüz bir görüş bildirmedi. Associated Press haber ajansı, geçtiğimiz hafta takım yönetiminin yeni bir iç denetim kaleme aldığını yazdı. Bu yeni belgede milli marş sırasında diz çöken sporculara yaptırımlar yer alıyor. Takım yönetimi bu belgeyi doğrulamadı ve bir yönetmelik üzerinde çalıştıklarını ama son haline gelmediğini belirtti. Stephen Ross’un işi hiç kolay değil. Protestocu sporculara ceza vermeye kalksa hem takımı zayıflayacak hem de belirli bir kesimi karşısına alacak. Eğer takım oyuncularına olumlu yaklaşırsa bu sefer de hem NFL federasyonunun hem de Başkan Trump’ın şimşeklerini üstüne çekecek.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI