Manş’ı Yüzerek Geçen Türk Kızı

  
   Torik Yazarı                        

22 yaşındaki İzmirli sporcu Bengisu Avcı yüzerek Manş Denizi’ni geçti. Avcı, İngiltere’yle Fransa sahilleri arasında bulunan Manş Denizi’ni geçen üçüncü Türk kadını olurken kadınlar arasındaki en iyi derecenin de sahibi oldu.

Bengisu Avcı aralıksız 11 saat 29 dakika yüzerek Fransa sahillerine ulaştı. İngiltere saatiyle saat sabah 03.00’te Dover’dan suya giren Avcı 14.44’te Fransa’nın Cap Gris Nez (Gri Burun Sahili) sahilinden karaya çıktı. Yüzücümüze bu deneme boyunca bir tekne eşlik etti. Bengisu’nun annesi de teknedeydi. Manş geçişi denemelerinde tekneye dokunmak bile yasak. Yüzücüler hiç durmadan yüzüyorlar ve sadece normal mayo, yüzücü bonesi ve gözlük kullanılıyor. Diğer uzun yüzüşlerdeki gibi termal koruyucu ya da yüzmeyi kolaylaştırıcı mayolar yasak.

Hedef karşı kıyı, Fransa…

Bengisu Avcı bu büyük başarının ardından çok heyecanlı olduğunu dile getirerek “çok mutlu, gururlu ve yorgunum. Atatürk’ün izinde bir Türk kızı olarak bayrağımızı Fransa’da dalgalandırmak benim için bir onur” diye konuştu. Avcı yüzüşün sonlarına doğru, artık Fransa sahillerinin gözüktüğü sırada sorun yaşamış. Yüzücümüz ters akıntıyla boğuşmak zorunda kalmış. Manş geçişi sırasında suyun sıcaklığı 14 ila 17 derece arasında değişiyor. Ancak yüzüşün yaklaşık 5, 6 saati geceye denk geldiği için 11 derecelik ısılar görülebiliyor. Ayrıca parkur boyunca akıntı dışında deniz anası sürüleri, yosunlar ve deniz kirliliği en büyük zorlukları çıkarıyor. Kış aylarında dalgaların boyu 2 metreyi aşıyor. O yüzden geçiş denemeleri genellikle yaz aylarına denk getiriliyor.

Bengisu instagram hesabında duygularını şöyle paylaştı: “2 yıldır bu geçişe hazırlanıyorum, geçen sene başarısız oldum, yılmadım bu sene başardım. Yüzerken hep ailemi, arkadaşlarımı, bana destek verenleri, beni düşünenlerin isimlerini tek tek sayarak zorluklara dayandım. Teknemde kaptan Eric, Gary, hakem Keith, hocam ve en önemlisi anneme çok minnettarım”. Bengisu yüzüşün son dakikalarına sosyal medya hesabında ‘çok yakın’ yazısıyla yer verdi.

Çok yakın 😊

A post shared by Bengisu Avcı (@bengisuavci) on

Manş Denizi yüzerek ilk olarak 1875’de geçildi. O günden bu yana 1521 yüzücü bu zorlu parkuru bitirmeyi başardı. Bunların arasında 13 de Türk var. Türk yüzücüler arasında en iyi derece 1976 yılında Manş’ı geçen Erdal Acet’in. Acet’in derecesi 9 saat 2 dakika. Manş’ı geçen ilk Türk kadınsa Nesrin Olgun Arslan. Arslan bu geçişi 1979’da gerçekleştirdi.

Bengisu bu başarıya ulaşan üçüncü Türk kadını. Yüzücümüz bu geçişi “yüzme hayatımın en önemli geçişi” olarak niteliyor. 6 yaşından beri yüzme sporuyla uğraşan Bengisu açık su deniz yarışlarında birçok derecenin sahibi. Yüzücümüzün bir sonraki hedefi aralarında Kuzey Denizi ve Cebelitarık Boğazı’nın da bulunduğu 7 Okyanus Parkuru’nu tamamlamak.

Benzer Haber

https://www.torik.tv/yasam/nasil-olur-demeyin-yuzerek-okyanusu-gececek/

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI
  1. […] Manş’ı Yüzerek Geçen Türk Kızı […]