Dalgacı Bir Futbol Takımı, FC Christiania

  
   Torik Yazarı                        

1982 yılında kurulmuş yeni bir Kopenhag takımı FC Christiania. Şehrin içinde olmasına rağmen farklı kurallarla yönetilen Christiania semtinin futbol takımı. Renkleri sarı-kırmızı. Belli bir çorap rengi yok. İsteyen istediği çorapla çıkıyor!…

FC Christiania forma sponsoru bile var, son yılların çıkışta olan markası Hummel. FC Christiania futbolcuları bütün gün reggea dinleyip, ot çekip, yanlış okumadınız takımın futbolcuların çoğunun kafası her daim iyi, keyfince takılıp maça çıkıyorlar. Ekşisözlük’teki bu entri takımı çok güzel özetliyor aslında; “iddiada karşınıza çıkarsa 1’den 2 oynayın, ikinci yarıya odaklanabileceklerini sanmıyorum”. Takımın sponsorları Nemoland isimli bir kafe, Smokers Choice adlı bir sigara kağıdı markası ve bir de restoran. Tahminimiz takımın oyuncuları bu kafe ve restoranda yiyip içiyor, sardıkları cigaralıklar için de Smokers Choice marka kağıt kullanıyorlar! Zaten taraftarın sloganı da, biraz Liverpool’dan (You’ll Never Walk Alone-Asla Yalnız Yürümeyeceksin) çakma olarak, ‘You’ll Never Smoke Alone’ (Asla Yalnız İçmeyeceksin).

Peki nereden çıkmış bu takım? Önce bu kasabadan bahsetmemiz lazım. Aslında Christiania eski bir askeri bölge. Askeri birlik başka bir yere taşınınca, 1971 yılında, tam da Çiçek Çocukları hareketinin tavan yaptığı yıllarda, bir anda hippiler tarafından ele geçiriliyor. Burası bir nevi kurtarılmış bölge. Danimarka hükümeti birkaç defa burayı kapatmayı ve içerdekileri boşaltmayı deniyor ama her seferinde halkın tepkisiyle karşılaştığı için sonunda bu çabadan vaz geçiyor. Christiania kasabası kendi kurallarına göre yönetiliyor. O kadar ki kasabanın girişinde ‘Şu an Avrupa Birliği’nden Çıkıyorsunuz’ tabelası yer alıyor. Kopenhag’ın içinde olmasına rağmen şehrin kuralları burada geçerli değil. Günümüzde kasabanın nüfusu çok fazla değil aslında. Topu topu 800 kişi. Ama yine de dünyanın dört bir yanından turistler için bir çekim merkezi olmayı sürdürüyor.

FC Christiania takımının diğer futbol kulüplerinden çok farklı bir internet sitesi var. Basit, amatörce yapılmış, takımın gelecek maçlarından haberler içeren sıradan bir site. Siteden kulübün 200 kadar üyesi olduğunu öğreniyoruz. Bir on-line satış hizmetleri bile var. 2 çeşit bere, forma ve atkı site üzerinden satın alabileceğiniz ürünler. Danimarka’ya, Kopenhag’a yolunuz düşerse, takımın sitesinden maç takvimine bakıp, bilet alıp, bir maçlarını seyredebilirsiniz. Artık tribünde hep birlikte bağırırsınız “asla yalnız içmeyeceksiiiinnnnn!”.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI