2024 Paris Olimpiyatları’na 4 Yeni Dal Geliyor

  
   Torik Yazarı                        

Paris’te yapılacak olan 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda 4 yeni spor branşı yer alacak. Paris Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi, kısa adıyla COJO, yaptığı bir yazılı açıklamayla bu yeni spor dallarını sıraladı. İşte yeni olimpik sporlar.

1Breakdance

2024’te Paris’te, 2 dalda 16 kadın 16 erkek olmak üzere toplam 32 sporcu yarışacak. Breakdance WDSF’ye yani Dünya Sportif Dans Federasyonu’na bağlı bir dal aslında. İlk olarak Buenos Aires’te geçtiğimiz yıl yapılan gençlik olimpiyatlarında resmi olarak yarışmalara alındı. Bu yarışma dalı ilk kez Paris’te seyirci karşısına çıkacak. Bundan sonraki 3 spor dalı önümüzdeki yıl yapılacak olan Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda da yarışmalar listesinde olacak.

2Skateboard

Fotoğraf: Venice Beach, California / Can Anamur

Bu dal olimpiyatlarda ilk olarak Tokyo’da yer alacak, ardından Paris’te de listede olacak. 4 dalda 48 kadın 48 erkek olmak üzere toplam 96 sporcu yarışacak. COJO’nun yeni spor dallarını olimpiyatlara dahil etmek için 3 kriteri var. Bu kriterlerden ilki günümüz gençliğine hitap ederek onların ilgisini olimpiyat oyunlarına çekme kapasitesi. Bu durumda, skateboard ilk kritere tamamen uyan bir disiplin. COJO’nun göz önünde bulundurduğu diğer 2 kriterse şunlar: Yaratıcılığa imkan vermesi ve kültürler arasında bağ kurması.

3Sörf

COJO’nun yeni olimpik dallar konusunda en önem verdiği kriter bu dalların gençler arasında heyecan yaratma potansiyeli. olimpiyat komitesi yarışmaların sosyal medyada olabildiğince yer almasını amaçlıyor. Bu da ancak gençlerin ilgisiyle olabilecek bir durum. Yani ilk hedef instagram’da bolca paylaşım bolca like. Bu konuda sörf müsabakalarının çekiç atma yarışmalarından daha çok ilgi çekeceği bir gerçek. Sörf kategorisinde 2 dalda 24 kadın 24 erkek olmak üzere toplam 48 sporcu yarışacak. Sporcular ilk olarak Tokyo’da seyirci karşısına çıkacak.

4Tırmanma

Birkaç Avrupa şehrinde ve Amerika’da yıllardır kapalı spor salonlarında yapılan bir spor dalı aslında. Bizde yeni yeni biliniyor. Çok küçük yaştan heveslileri var. Olimpiyatlara dahil olması ancak 2020’de gerçekleşiyor. 4 dalda 36 kadın 36 erkek olmak üzere toplam 72 sporcu ilk olarak Tokyo’da kozlarını paylaşacaklar. Ardından Paris bu dalın seyircisini çekmeye çalışacak.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI