“#Deletefacebook” Hareketine Elon Musk Etkisi

  
   Torik Yazarı                        

Cambridge Analytica skandalı geçtiğimiz günlerde tüm Facebook kullanıcılarında büyük bir şok etkisi yarattı ve tedirginlik oluşturdu. Dünya basınına da bomba gibi düşen bu skandalla birlikte yaklaşık 50 milyon kişinin Facebook üzerinden kişisel verilerine ulaşılabilirliğinin ve izinsiz bir şekilde kullanılabilirliğinin ne denli kolay olduğunu görmüş olduk.

Cambridge Analytica’nın bu ifşasının ardından #deletefacebook kampanyası başlatıldı ve birçok kişi facebook hesaplarını silme kararı aldı. WhatsApp’ın kurucusu Brian Acton ve Elon Musk’ın da bu kampanyaya katılım göstermesiyle birlikte Facebook daha hızlı bir şekilde kullanıcı ve değer kaybetmeye başladı.

Musk önce Brian Acton’ın ”#deletefacebook” hareketine destek niteliğindeki tweetine ” Facebook nedir?” cevabını verdi.  Serdarsprofile adlı kullanıcının diyaloğa ” Adamsan SpaceX sayfasını Facebook’tan silersin” tweetiyle dahil olmasıyla işler değişti. Atılan bu tweete gayet mütevazı bir şekilde ” Farkında değildim, yapacağım.” cevabını veren Musk, hiç vakit kaybetmeden Facebook’ta şirketlerine dair açılan sayfaları sildi.

Elon Musk Twitter’da gerçekleşen bu diyaloğun üzerine Facebook’taki 2,5 milyondan fazla takipçiye sahip SpaceX ve Tesla hesaplarını hiç düşünmeden sildi. Cambridge Analytica skandalıyla ilgili gelişmeler devam ederken Facebook’un hisse değerlerinin son 5 yıldaki en büyük düşüşünü yaşadığı söyleniyor.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI