Yılın En Kötü Film ve Oyuncuları Açıklandı

  
   Torik Yazarı                        

Biliyorsunuz, artık gelenek oldu, Oscar haftasında bir de yılın en kötüleri açıklanıyor. 38 yıldır dağıtılan Razzie’ler, bizdeki adıyla altın ahududular, geride bıraktığımız sezonun en kötü filmlerini, performanslarını seçiyor.

İşte 2017’nin Altın Ahududu’ları…

En Kötü Film

Bu kategorinin şüphesiz en güçlü adayı ‘The Emoji Movie-Emoji Filmi’ydi, kazanan da o oldu. Film bizde de geçtiğimiz eylül ayında vizyona girdi ve zar zor 100 bin seyirciyi geçebildi. Böyle bir projenin arkasında Sony gibi bir stüdyonun olduğuna insanın inanası gelmiyor doğrusu. Peki diğer adaylar kimlerdi? Tahmin edeceğiniz gibi ‘Karanlığın Elli Tonu’. Film hemen hemen her dalda ahududu kazanabilmek için yarıştı desek yeridir. Neyse ki bu seri üçüncü ve son filmle sona erdi de kurtulduk! Diğer adaylar, 99 tarihli ilk filmini çok sevdiğimiz ‘Mumya’, baştan beri pek ısınamadığımız ‘Transformers: Son Şövalye’ ve bir zamanların efsane dizisinin sinema versiyonu ‘Sahil Güvenlik’ti.

En Kötü Kadın Oyuncu

Tyler Perry / Boo 2!

Bu dalın galibi Tyler Perry ‘Boo 2!’ filmin posteri bile yeterince şey söylüyor bizce. Bu arada Dakota Johnson kılpayı kurtulmuş olmalı. Jennifer Lawrence (mother!), Emma Watson (The Circle) ve Katherine Heigl’ın da bu dal için adları geçiyordu. Birçok filmlerini beğendiğimiz ama görünen o ki 2017’de doğru seçim yapamamış isimler.

En Kötü Erkek Oyuncu

Tom Cruise / The Mummy

Tom Cruise / The Mummy

1999 tarihli Brendan Fraser, Rachel Weisz’lı ilk Mumya’nın devam filmlerinin ardı arkası kesilemedi maalesef. İlk film ne kadar başarılıydıysa diğerleri de o kadar sıradan filmler oldu. 2017 Haziran’ında da karşımıza Tom Cruise’lu yeni bir ‘The Mummy-Mumya’ çıktı. Fena da iş yapmadı ülkemizde. Neredeyse 800.000’e varan rakamıyla yaza damga vuran filmler arasındaydı. Ama işte Altın Ahududu almaktan kurtulamadı. Diğer adaylar arasında yine Grinin Elli Tonu’nun mankenlikten gelme aktörü Jamie Dornan ve Karayip Korsanları’nın artık kabak tadı veren yeni filmiyle Johnny Depp… Ama Tom Cruise ödülü onlara bırakmadı!

En Kötü Yardımcı Kadın Oyuncu

Kim Basinger / Fifty Shades Darker

Kim Basinger’e elimiz bir ahududu vermeye gitmiyor aslında. Ama olan olmuş. O da ‘Karanlığın Elli Tonu-Fifty Shades Darker’daki Elena Lincoln rolünü kabul etmeseymiş. Biz de onu hep ‘L. A. Confidential’daki rolüyle hatırlasaymışız. Adaylar arasında Susan Sarandon (A Bad Mom’s Christmas) da vardı ki ödül ona gitseydi sahiden çok ama çok üzülürdük.

En Kötü Yardımcı Erkek Oyuncu

Mel Gibson / Daddy’s Home 2

Allahım, filmin posteri bile ne kadar kötü. Suratlar sonradan eklenmiş, kollar, kafalar bir garip. Bari iyi fotoşop kullanan bir grafikerle çalışsalarmış! Posteri böyle olan filmden ne beklemek lazım? Fazla bir şey değil elbette. İşte bu filmdeki rolüyle Mel Gibson (Babalar Savaşıyor 2 / Daddy’s Home 2) ahududuyu kaptı bile. Kimleri geride bıraktı derseniz, Javier Bardem (mother!), Russell Crowe (The Mummy), Anthony Hopkins (Collide, Transformers: The Last Knight) ve Josh Duhamel (yine Transformers)

En Kötü Kombinasyon

İki saçma emojinin kombinasyonuyla Emoji Filmi bu ödülü de kimseye kaptırmamış. Transformers yine aday, iki patlamanın kombinasyonu. Sonra Karayip Korsanları var, Johnny Depp ve artık tutmayan sarhoş imajı. ‘Karanlığın Elli Tonu’ tabi ki var, iki karakterin kombinasyonu…

En Kötü Yeniden Çekim ya da Devam Filmi

Gecenin kazananı ‘Fifty Shades Darker-Karanlığın Elli Tonu’. Haketti mi? Kendi kaşındı? Yani bu film var diye ‘Mumya’, yeni ‘Transformers’ ve ‘Sahil Güvenlik’ kıl payı kurtuldular bizden söylemesi.

En Kötü Yönetmen

Tony Leondis / The Emoji Movie

Gecenin kazananı yine ve yine Emoji Filmi ve filmin yönetmeni Tony Leondis. 1967 doğumlu yönetmen daha önce ‘The Prince of Egypt’in çizim ekibinde çalışmış ve hiç de kötü olmayan çizgi film ‘Lilo Stitch 2’yi yönetmiş. Bize kalırsa Leondis’in çizgi sinema yönetmenlik macerası bu filmle sona erdi. Ama yine de belli olmaz tabi. Bu kategorinin diğer adayları arasında önemli yönetmenler de vardı. Yılların ünlü ismi Michael Bay ki 90’larda ‘The Rock’, ‘Armageddon’ gibi filmlere imza atmış isimdir, hatta ve hatta son filmi ‘mother!’la Darren Aronofski. İyi ki almadılar diyelim.

En Kötü Senaryo

Emoji Filmi’ne bir ödül de senaryo dalında. En kötü film için yarışan 5 film burada da karşımıza çıkıyor. ‘Kötü senaryo = Kötü film’ denkleminin güzel bir kanıtı sanki.

Ödüller böyle. Her sinema sezonunun iyileri olduğu gibi kötüleri de var ister istemez. Sinema öyle bir sanat dalı ki her zaman güzel sürprizlere, beklenmedik cevherlere, seyirciyi şaşırtan yapımlara açık. Ama bazen de yapımına iyi niyetle bile başlansa bazı filmler çok ama çok kötü çıkıyorlar. Bakalım seneye neler göreceğiz?

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI