Unutulmaz Müzikallerin Yönetmeni Stanley Donen Hayatını Kaybetti

  
   Torik Yazarı                        

Yıl 1952. Filmin adı ‘Singing in the Rain’ ve dönemin en popüler aktörlerinden Gene Kelly (1912-1996), elinde şemsiyesi, başında fötr şapkası, yağmur altında şarkı söylüyor. Sinema tarihinin en unutulmaz sahnelerinden birine imza atan yönetmenin adı Stanley Donen. 50’ler ve 60’larda birbirinden önemli filmlere imza atan isim. İşte bu önemli yönetmen 94 yaşında hayatını kaybetti.

Stanley Donen denince akla ilk gelen film şüphesiz Singing in the Rain. Ama tek film o değil. 1963 tarihli Cary Grant, Audrey Hepburn filmi ‘Charade’, Gregory Peck, Sophia Loren’li, 1966 yapımı ‘Arabesque’ ya da daha eskilerden Fred Astaire’in unutulmaz dans sahneleriyle ‘Royal Wedding’ (1951). Donen’ın son sinema filmi yönetmenliği 1984 tarihli ‘Blame it on Rio’. Usta yönetmen bu filmde de Michael Caine ile Demi Moore’u bir araya getiriyor ve yine akıllarda kalan bir komedi filmine imza atıyor.

Gene Kelly’den en güzel tap dance sahnelerinden biri

Stanley Donen henüz 17 yaşında Broadway’de asistan olarak çalışmaya başlıyor. Tam bir Fred Astaire hayranı ve tek dileği  onun gibi iyi bir tap dance’ci olmak. Hani şu ayakkabıların altına çakılan metal parçalar sayesinde zemini bir vurmalı çalgı gibi kullanarak yapılan dans… Dansçı olmak isterken içinden dans geçen komediler çeken bir yönetmen oluveriyor. 1949’da, dönemin en önemli stüdyolarından MGM onunla 7 yıllık bir sözleşme imzalıyor. Donen MGM adına ‘7 Kardeşe 7 Gelin-Seven Bireds for Seven Brothers’ filmini çekiyor (1954). Ardından Paramount yılları başlıyor. Birbirinden etkileyici filmler ardı sıra geliyor. Donen’ın en iyi bildiği şey romantizm. Bunu da seyirciye fazlasıyla veriyor. Ancak 50’lerin, 60’ların bu önemli yönetmeni yeni döneme ayak uyduramayacak ve sonraki yıllarda birbirinden vasat filmlere, hatta bir de bilim-kurgu filmine (1980 tarihli Saturn 3) imza atıp yavaş yavaş köşesine çekilecek. Usta yönetmeni unutmayan Hollywood 1988’de ona bir yaşam boyu başarı Oscar’ı verecek. Bir Hollywood efsanesi 94 yaşında aramızdan ayrıldı.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI