Three Billboards… Hakkında Bilmek İsteyecekleriniz

  
   Torik Yazarı                        

FİLMLE İLGİLİ SPOILER İÇERMEZ, RAHAT OLUN 🙂

Yazımıza filmin yönetmeniyle başlayalım, Martin McDonagh. 1970 doğumlu İngiliz yönetmen özellikle ‘In Bruges’ filmiyle tanınıyor. McDonagh bu filmde Colin Farrell gibi önemli bir isimle çalışma fırsatı bulmuştu. Film, özgün senaryo dalında Oscar adayı olmuştu ki zaten senaryo da McDonagh’a aitti. Bunlar tam 10 yıl önce,  2008’de oluyor. Tiyatro camiasının yakından tanıdığı McDonagh’ın bu ilk filmiydi. 10 yıllık sürede sadece bir film daha çekti McDonagh. O da yine ses getiren ‘Seven Psychopats’. Yine Colin Farrell vardı filmde. Bu sefer yanında Woody Harrelson, Sam Rockwell, Christopher Walken, Michael Pitt bir de Abbie Cornish. Müthiş kadro! Bu filmin üzerinden de tam 5 yıl geçmiş ve McDonagh yeni bir filmle karşımızda.

Peki, bu ilginç yönetmenin bu 3. filminde kimler rol alıyor? Öncelikle Frances McDormand var tabi. Yanında da yönetmenin bir önceki filminde yer alan Woody Harrelson ve Sam Rockwell. Harrelson kasaba şerifini oynuyor, Rockwell de yardımcısını. Başrol Rockwell aslında.

İlk defa McConagh’ın bir filminde Colin Farrell yer almıyor. Hoş zaten yönetmenin 3 filmi var. İlk ikisinde Colin vardı. Üçüncüde yok.

Frances McDormand bu filmdeki rolüyle Screen Actors Guild Award’da en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. McDormand bu ödülü 1996 yılında ‘Fargo’ filmiyle de almıştı. Bu ödülü 2 kez alan tek aktris.

McDormand oyuncular için ‘kutsal üçlü’ diye tanımlanan 3 ödüllük seriyi başarıyla tamamlayan ender isimlerden. Nedir bu kutsal üçlü? Tabi ki Oscar’la, TV dünyası için Emmy’ler ve tiyatro için Tony. McDormand’ın ‘Fargo’yla Oscar’ı, ‘Olive Kitteridge’la Emmy’si ve ‘Good People’ oyunuyla da Tony’si bulunuyor. Daha ne olsun!

McDormand’a bu rol teklifi geldiğinde aslında ilk başta kabul etmemiş. Nedeni McDormand’ın yaşı. 58 yaşında olan aktris bu rol için fazla yaşlı olduğunu düşünmüş. Onu ikna eden kişiyse kocası Joel Coen olmuş. “Ya, düşünmeyi bırak, git oyna” demiş Joel Coen.

Sam Rockwell, Frances McDormand

‘Three Billboards…’ kadrosunda 1 Oscar kazanmış oyuncu (Frances McDormand) ve tam 4 Oscar adayı oyuncu barındırıyor. Oscar adayı olmuş oyuncular Woody Harrelson, Sam Rockwell, Lucas Hedges (Manchester by the Sea) ve John Hawkes (Winter’s Game). Yardımcı oyuncu kadrosunda böyle Oscar adayı olmuş oyuncuları görmek her filme nasip olan bir şey değil tabi ki! Bir ufak not daha, McDormand ile Hedges 5 yıl önce ‘Moonrise Kingdom’ filminde de beraber oynamışlardı.

Three Billboards…’  74. Venedik Film Festivali’nde yarışma filmiydi. Film Toronto Film Festivali’nde de gösterildi ve ‘People’s Choice Award’u kazandı. ‘Three Bilboards…’ ülkemizde de Adana Film Festivali’nde gösterildi ve halkın büyük ilgisini çekti.

Filme adını veren ilan panoları

Haydi filmin kadrosundan devam edelim. Filmde Mildred’ın (McDormand) oğlunu oynayan Lucas Hedges ile kızını oynayan Kathryn Newton ilginç bir şekilde ‘Lady Bird’de de rol alıyorlar. Ve iki film de Oscar adayı. Üstelik hem Hedges hem de Newton Altın Küreleri kazandılar. Lucas Hedges’ı geçen sene ‘Manchester by the Sea’de de seyretmiş, hayran kalmıştık.

Filmin çekimleri Kuzey Carolina’da ufak bir şehir olan Sylva’da gerçekleşti. Şehir halkı çekimlere büyük ilgi gösterdi. Çekim aralarında yöre halkı Woody Harrelson’ı hiç rahat bırakmadı. Ünlü aktör onlarca imza verdi, fotoğraf çektirdi. Hatta bir ara yakındaki bir müzik mağazasında gitarı eline alıp ufak bir de konser verdi. Tabi halkın çekimleri izleyebilmesi prodüksiyon ekibinin izniyle oluyor. Böylelikle sempatik bir çekim süreci yaşandı.

Frances McDormand ve Peter Dinklage filmin yönetmeniyle

Kadronun bir sürprizi de ‘Game of Thrones’un Tyrion Lannister’ı olarak diziseverlerin gönlünde taht kuran Peter Dinklage’ın filmde ufak bir rolde yer alması.

Filmin senaryosu da McDonagh imzalı. Filmin yönetmeni gerçekten de Amerika’da arabayla yol alırken bu tip ilan panoları görmüş ve senaryo ortaya çıkmaya başlamış.

Film ‘Altın Küre’lerin büyük kazananıydı. En iyi film dışında Frances McDormand en iyi kadın oyuncu, Sam Rockwell de en iyi yardımcı erkek oyuncu dallarında Altın Küre’nin sahibi oldular. Hoş Rockwell’in niye yardımcı kategorisinde ele alındığını anlamış değiliz. Çünkü filmin baş aktörü kendisi. Three Billboards…’ Altın Küre ödüllerinde en iyi senaryo ödülünün de sahibi oldu.

Film ülkemizde 2 Şubat 2018’de vizyona girdi. Gelin bir de filmin fragmanını seyredelim.

‘Three Billboards… ‘ tam 7 dalda Oscar adayı. En iyi film dışında en iyi kadın oyuncu dalında Frances McDormand ve en iyi yardımcı erkek oyuncuda da 2 isim birden, Woody Harrelson ve Sam Rockwell Oscar’a adaylar. Film ayrıca kurgu, film müziği ve özgün senaryo dallarında da ödüle aday.

Sezonun en iyilerinden, kaçırmayın deriz.

FACEBOOK YORUMLARI


TORİK YORUMLARI